Колкото повече наближава времето за пускане на трамваите по ремонтиращата се ул. "Граф Игнатиев" - началото на ноември, толкова повече изпъкват строителните неуредици около обекта. След кривите павета и фуги и грозните плочи пред църквата "Св. Седмочисленици" от гражданската организация "Спаси София" алармираха, че сериозен проблем е надвиснал и над релсовия път на улицата.
Разследване на организацията показва, че Столичната община е направила промени в проектите за ремонта, когато той вече е бил в ход. Според тях полагащата се в момента от "Джи Пи Груп" виброизолационна подложка на релсите на "Графа" е същата, заради която "ПСТ Груп" бе отстранена от обществената поръчка за ремонта му. Това е станало благодарение на промяна в критериите в техническия проект, извършена при вече започналата реконструкция. "Материалът, който в момента се влага на "Графа", не отговоря на критериите в търга - той е твърде тежък и не може да обира достатъчно добре вибрациите от релсите, разположени толкова близо до сгради. Не е спазен и критерият материалът да е нов, а не от рециклирана гума", обясни Борис Бонев.
Зам.-кметът Евгени Крусев призна, че промяна действително е направена в проекта за релсовия път на "Графа", но тя е била наложителна и не засяга само въпросната подложка. "Първоначалният проектант на релсовия път е допуснал фрапантни неточности и грешки. Само за пример според първоначалния проект на "Граф Игнатиев" в кривата на ул. "Алабин" и "Графа", където завиват, трамваите щяха да се удрят челно. И това го подписва проектант с пълна проектантска правоспособност. Имаше забележки и по отводняването, особено в участъка между "Алабин" и пл. "Гарибалди" в миналото имаше събиране на дъждовна вода - проблем, който не е бил отразен адекватно в проекта", коментира зам.-кметът.
В качеството си на бъдещ експлоататор на релсовия път "Столичен електротранспорт" сигнализирал на Крусев и главния архитект на София Здравко Здравков, че вместо да се подобряват показателите на трамвайния път, те се влошават. Така се стигнало до становището на дружеството да се използва подложка на фирмата "Пандрол", която е 3 пъти по-тежка от първоначално заложените параметри в поръчката, на които отговаря подложката на "Гецнер". Вследствие на това становище бил свикан експертен съвет към главния архитект. 29-те експерти в него единодушно потвърдили становището на дружеството и сметнали, че проектът трябва да бъде променен не само относно подложката, но и при отводняването, геодезията и геометрията, така че да отговаря на съвременните стандарти за изграждане на железопътни пътища в България. Така проектът е бил преработен, но вече от друг проектант, а първият се оттеглил. По думите на Крусев всички членове на експертния съвет имат връзка и образование за железопътен транспорт. От "Спаси София" обаче твърдят точно обратното.
Според Борис Бонев, когато се прави подобна промяна, независимо по кой закон, трябва да бъде направен правен анализ, който да покаже, че извършването на промяната не нарушава друг закон. "В случая те правят съществено изменение на обществената поръчка и на критериите в нея, което е в нарушение на чл. 116. от Закона за обществените поръчки. Според същия този закон и според директивите на ЕС, касаещи обществените поръчки, Столичната община е трябвало да прекрати изпълнението на договора и да възложи провеждане на нова поръчка, вече вземайки предвид необходимостта от промяна на един толкова основен елемент като виброизолационната подложка на трамвайния релсов път", категоричен е той. От "Спаси София" имат съмнения и че общината вече е разполагала с материала, с който ще се работи, още преди официализирането му. Те поискаха от общината да покаже товарителницата, от която да стане ясно кога той е бил доставен в София.
От думите на Крусев стана ясно, че до промени в проекта чрез експертен съвет се е стигнало благодарение на "чл. 5 от договора с изпълнителя - "Джи Пи Груп", според който могат да се заменят вследствие на възникнали обстоятелства по време на строителството дадени материали". Крусев твърди, че няма да бъде платена нито една стотинка повече за даден материал, ако той бъде заменен в процеса на строителство. Според "Спаси София" изпълнителят ще си спести 160 000 лв. с подмяната. От организацията са подали сигнали по случая до управляващия орган, прокуратурата и ОЛАФ с надеждата, че Столичната община ще отнесе санкции "за това, че е допуснала със законови мерки да заобиколи закона, като е използвала решението на експертен съвет".
СЛЕД ДЪЖД КАЧУЛКА
Казуса с релсите на "Графа" се втурна да разнищва във "Фейсбук" и кметът Йорданка Фандъкова. По нейна заповед от дирекция „Вътрешен одит“ светкавично започна пълна проверка на причините, заради които се е наложило изменение на проекта за релсовия път при започнали строително-монтажни дейности. След като почти дословно цитира подчинения си, кметът завършва с любимата фраза, че "Столичната община заплаща реалната пазарна цена, а не оферираната за материал, който няма да бъде вложен. Общественият интерес е да не бъде платено повече за нещо, което струва по-малко, при промяна на материалите и това е разписано като процедура в договора".