Общинските съветници от "Група 5" - Симеон Славчев, Иван Велков, Венцислав Мицов и Светослав Витков, искат от кмета на София Йорданка Фандъкова да извади от екипа си зам.-кмета по транспорта Евгени Крусев. Причината за това е, че той не може да се справя с решаването на транспортните проблеми и ремонтите на пътната мрежа в града, които често трябва да бъдат правени наново. „Ако Фандъкова не отстрани Евгени Крусев, тя персонално ще трябва да поеме отговорността за некачествените ремонти и за абсолютно неефективното изразходване на обществените средства”, заяви Славчев. Лошите ремонти обаче не започват с Крусев, а са емблема на управлението на ГЕРБ в общината.
Искането за оставка на Крусев идва ден след всеобщото възмущение към изпълнението на ремонта на ул. "Граф Игнатиев" в участъка от ул. "Алабин" до пл. "Гарибалди", където вече има пропадане на настилката, мърляво изпълнение на фуги около трамвайните релси, криви плочки, грозни настилки и т.н. В тази връзка пред БНР Велков съобщи, че ще бъдат поискани оставките и на хората, които са организирали надзора на обществената поръчка, за който е платен 1 млн. лв. " Може би и хората от дирекцията за обществени поръчки трябва да дадат обяснения защо и как се получават за пореден път такива повторения“, каза той. Съветникът заяви, че безхаберното отношение на изпълнителите си е личало още преди да се стигне до последния скандал, и това не е прецедент. "Като че ли е традиция да сме изненадани неприятно на финала на какъвто и да е грандиозен ремонт", коментира Велков.
Общинските съветници на ГЕРБ светкавично отвърнаха на удара. В своя позиция до медиите те обясняват, че именно Велков лично участва в комисията, избрала фирмата изпълнител на обекта - „Джи Пи Груп“, че със сигурност знае, че в договора с нея е заложена глоба от 1.2 млн. лв. за некачествено изпълнение, че при неспазване на срока на изпълнение се налага санкция от 240 хил. лв. на ден, а гаранцията, която е задържана по сметка на общината, е 600 хил. лв. "Изискваме фирмата изпълнител и фирмата, изпълняваща строителен надзор на обекта, да предоставят информация за всички извършени до момента строително-монтажни дейности, както и всяка седмица да правят публичен отчет по изпълнението и контрола на обекта", обявиха те.
“Няма да допуснем да бъде приет обект, който е в недобро качество. За лошо качество на фирмата ще бъдат наложени санкции, ако това се окаже така, над един милион лева. Ще връщаме изпълнителите дотогава, докато не направят нещата както трябва, а за забавянето също се дължат допълнителни санкции. Към момента аз искам от господин Крусев да прави това, което прави - да бъде на обекта, да следи и да не допуска някой да не си върши добре работата“, коментира и кметът Йорданка Фандъкова. Самият Крусев запази мълчание по въпроса.
Ремонтът на "Графа" породи и съмнения, че финалният му вид няма да има нищо общо с визията, която общината одобри след конкурс. В проекта на архитектурно бюро "А.Д.А." например се планираше да се поставят гранитни плочи, а не грозните бетонни павета, които се видяха в почти завършения участък. Не е спазена и диагоналната композиция при нареждането им. От общината обявиха пред "Сега", че полагане на гранитни плочи в няколко цвята е отредено само за площадните пространства, а за останалата част от улицата проектът предвижда именно павета от бетон.
ПРИЗНАНИЯ
Въпреки че във вторник кметът на София Йорданка Фандъкова побърза да оправдае строителя, че още не бил завършил работата, проектовият мениджър на "Джи Пи Груп" Георги Гигов призна пред Би Ти Ви, че на обекта действително има допуснати строителни грешки. По думите му във всеки ремонтиран участък на улицата трябва да бъде нанесена поправка, без да уточни каква точно. Случилото се той коментира с: "Който не работи, той не греши". Според граждани поправките трябва да бъдат от най-различно естество - от освобождаване на заклещени между бетон дървета до корекции на пропаднала настилка.
На фона на това признание друг заместник на Фандъкова - Дончо Барбалов, продължи да държи правата линия. Пред БНР той повтори позицията на шефката си Фандъкова, че все още ремонтът е в ход и трябва да приключи, за да се правят каквито и да било изводи. „Аз също имам забележки, но наистина - нека да свършат работа фирмите, строителите, да видим ще има ли санкция, няма ли да има и тогава да съдим. За всеки строителен обект е така. Дори вкъщи, когато човек прави ремонт, докато не приключи ремонтната дейност, нещата изглеждат доста грозно. Всички се надяваме накрая да бъде добър резултатът“, каза той, без да съобщи какви са забележките му.
НЕДОВОЛСТВО
Заради некачествено извършващия се ремонт във вторник граждани излязоха на протест. Един от тях, собственик на магазин, го коментира още от самото му стартиране. "Видях какви са последствията при изкъртването на настилките на тротоарите, преди да бъдат направени новите настилки. Изкъртването е ставало с пневматичен чук до самите фасади на сградите, като са разрушени и самите магазини. Кой ще ги компенсира тези щети, които никак не са малки, защото голяма част от магазините са пострадали по този начин?", каза той пред БНР.