От 1 юли токът ще поскъпне средно с 3.48%, а парното - с 4.5%, сочат предварителните разчети на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Първоначалните искания на трите ЕРП-та бяха за много по-сериозно увеличение. В края на март например от ЧЕЗ настояха евтиният нощен ток да се повиши с близо 70%, а дневният - с около 3.5%. Другите две дружества - ЕВН и "Енерго-Про", също поискаха поскъпване, макар и в по-малки проценти.
От доклада на КЕВР обаче става ясно, че експертите на регулатора не смятат тези искания за обосновани. Председателят на комисията Иван Иванов на няколко пъти заяви, че ако има поскъпване, то ще бъде в рамките на годишната инфлация. Сега от КЕВР предлагат токът за ЧЕЗ да поскъпне с 3.46%, за ЕВН с 3.59%, а за "Енерго-Про" с 3.38%. По данни на националната статистика на годишна база инфлацията през април спрямо май миналата година беше 3.7%.
За да задържи цените на енергията за бита, КЕВР използва нова схема, при която разходите за въглеродните емисии, които електроцентралите трябва да плащат, не се отразяват на домакинствата. Регулаторът планира да намали административните компоненти, които се начисляват към цената на тока за бита. Така НЕК ще продава с 25% по-скъпо на ЕРП-тата, но сметките на крайните клиенти няма да са по-високи с повече от 3.5%.
От регулирания пазар излиза "Марица-изток 2", която на практика е пред фалит именно заради скъпите емисии. Това явно е поредният опит на държавата да я задържи на пазара на електроенергия. Така централата ще работи само за свободния пазар, като продава тока си на борсата. Това обаче ще увеличи загубата й и в крайна сметка вероятно ще се наложи тя да бъде покрита от потребителите с ново повишение на цената.
От 1 юли ще поскъпне и парното, показват разчетите на КЕВР. За София повишението ще бъде около 4.3%. Най-голям скок се очаква в Разград - 17.5%. По-скъпо, но с 12.53% ще плащат и в Габрово. А най-скромно ще бъде повишението във Варна - с под 2%. За Сливен дори е предвидено нищожно поевтиняване с 0.4%. Последните две повишения на цените на парното бяха от 1 юли миналата година - със 7%, и през октомври - с около 8%. Цените не са били коригирани нито през януари, нито през април, припомниха от КЕВР. Новите цени ще бъдат обсъдени на открито заседание на КЕВР на 4 юни, а окончателното решение за размера им ще бъде взето в края на идния месец.
Ако следваме динамиката на ценообразуването, която показва, че цената, на която НЕК ще продава на крайните снабдители, се увеличава с 13%, увеличението на цената за домакинствата и малките потребители на регулирания пазар би трябвало да е по-високо от обявеното, коментира анализаторът от Центъра за изследване на демокрацията Мартин Владимиров пред БНР. Според него големите водни централи на НЕК, както и АЕЦ "Козлодуй" се използват като буфер, за да компенсират значително по-високите цени на двата американски теца в "Марица - изток", които имат гарантирани договори за изкупуване на енергията на цена, гарантираща възвръщаемост на инвестициите им. "В същото време структурата на българския либерализиран пазар е такава, че на практика без ТЕЦ "Марица-изток 2" свободният пазар не може да функционира", каза още той.