След като получи от болниците ценоразписите им за услуги извън здравното осигуряване, здравното министерство реши да им забрани да искат пари по част от тях. Поправките в Закона за здравното осигуряване обаче са поредният кух текст, който не просто няма да промени съществено практиката в лечебните заведения да се събират пари от пациентите за щяло и нещяло, но и ще я легализира в голямата й част.
Болниците са длъжни да осигурят на пациентите, без да искат доплащане, медицинската помощ, поета от здравната каса, "при спазване на медицинските стандарти за качество на оказваната медицинска помощ", гласи промяната в ЗЗО. Тя е част от пакет промени в няколко здравни закона, предложени като преходни и заключителни разпоредби на Закона за лекарствата и дори не присъстваше в първоначалния проект.
И в момента законът забранява на изпълнителите на медицинска помощ да искат пари за лечение, поето от касата, затова и пациентите плащат за битови услуги, самостоятелни стаи, избор на екип, а част от болниците са въвели и разнообразни административни такси и консултации. Сега от МЗ уточняват в закона, че се допуска доплащане, ако пациентът изрично поиска "лекарствен продукт и/или медицинско изделие и/или по метод, различни от предоставяните от лечебното заведение в рамките на осигуряваната от него медицинска помощ и надхвърляща стойността й, гарантирана от бюджета на НЗОК", като условията и редът за това ще се разписват в националния рамков договор между касата и лекарския съюз. Това оставя възможността пациентите да доплащат най-вече за медицински изделия, тъй като болниците твърдят, че осигуряваните от касата на 100% невинаги са най-добрият избор. Не е ясно обаче дали текстът ще забрани на болниците да продължат да искат пари за упойки при раждане, хоспитализационни прегледи и психологически консултации, за които формално се твърди, че не са част от пакета на НЗОК. Допълнително пари не могат да се искат за лекарствени продукти за злокачествени заболявания и при наличие на показания за продължаване на лечението над определения в клиничната пътека минимален болничен престой.
Пациентите обаче ще имат право "по своя инициатива" да получат срещу заплащане допълнително поискани услуги. Те са изрично записани - подобрени битови условия, "допълнително обслужване, свързано с престоя на пациента в лечебното заведение, извън осигурените здравни и общи грижи", избор на лекар или екип от медицински специалисти. Дейностите, които пациентите ще могат да искат срещу допълнително заплащане, редът за тяхното заявяване и получаване и условията, включително финансовите такива, при които се предоставят, ще се уреждат с наредбата на МЗ за достъпа до медицински услуги, в която и сега е уреден например въпросът с избора на екип и лекар и пределната му цена от 900/500 лв.
Това означава, че тепърва в наредбата МЗ ще трябва да детайлизира всички позволени или непозволени такси. Вероятно самостоятелните стаи ще останат вариант за доплащане, изборът на лекари, сестри и дори санитари - също. В момента лукс стаите в частните болници могат да стигнат до почти 900 лв. на нощ и не е ясно как точно МЗ може да определи таван на цени на нощувки. Таксите за издаване на документи и справки, за безжичен интернет и носене на болни по етажите също може да се окажат допълнително обслужване.
САНКЦИЯ
Законът не предвижда санкции при неизпълнението на новите текстове. Вероятно такива би имало при нарушения на наредбата, в която са описани разрешените такси и дейности, за които пациентите може да плащат. Там глобите също са доста общи - за нарушаване на Закона за здравето, и са от 500 до 2000 лв. за юридически лица.