Медия без
политическа реклама

МФ опитва да ни спаси от евросанкции заради частните болници

Министерството прави пореден опит да въведе обществени поръчки за всички лечебни заведения

30 Юни 2024
МФ предлага промяна за частните болници, но тя отново може да се спъне в Народното събрание, както става всеки път напоследък.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
МФ предлага промяна за частните болници, но тя отново може да се спъне в Народното събрание, както става всеки път напоследък.

След множество предупреждения от ЕК за правилата, по които частните болници харчат публични пари, МФ ще се опита да спаси България от санкции по този въпрос. За целта е внесен законопроект частните болници да бъдат задължени да правят търгове по закона за обществените поръчки.

У нас частните болници са изключени от кръга на задължените да провеждат конкурси по закона за обществените поръчки, въпреки че от 2019 г. имаме предупреждение от ЕК, че нарушаваме европейски директиви. В предишния парламент ПП-ДБ предложи да се синхронизираме с Брюксел и да въведем конкурси за частните болници, но ГЕРБ и ДПС блокираха промяната. Така завършва всеки опит да бъде променено правилото напоследък.

Законопроектът предлага всяко лечебно заведение, което е финансирано с повече от 50 на сто от държавни, териториални или местни органи, да се води за публичноправна организация. Това означава да провежда процедури по закона за обществените поръчки. Същото ще важи и за лечебни заведения, които имат управителен или надзорен орган, повече от половината членове на който са назначени от държавни, регионални или местни органи или от други публичноправни организации.

Частните болници ще имат два месеца да приведат дейността си с новите изисквания. Договорите, които действат в момента, остават в сила до изтичането на сроковете в тях.

Проблемът със сегашното изключение за частните болници не е само с Брюксел. То е една причина у нас да има огромни разлики в цената, по която различните болници купуват едно и също лекарство. Очаква се с провеждането на търгове тези цени да бъдат намалени.

Последното предупреждение от ЕК беше от 24 април. Тогава от комисията ни пратиха допълнителни аргументи в полза на това, че статутът на лечебното заведение в случая не би следвало да има значение. Лечебните заведения са равнопоставени, независимо от собствеността
им, както и че медицинската дейност на всяко лечебно заведение подлежи на държавен контрол, който изисква дейността им да се осъществява при спазване на медицинските стандарти за качество на оказваната медицинска помощ, обясняват от комисията.

Както обикновено, към законопроекта няма финансова обосновка, разчети за очакваните резултати и т.н. Липсва даже информация колко болници ще бъдат засегнати, тъй като това било сложен въпрос.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

болници, частни болници

Още по темата