За да ограничи кошмарния трафик в София, Столичната община смята да заложи най-вече на драстичен ръст на цената на паркирането в центъра на града. Кметството счита ограничаването на колите в центъра за основен краткосрочен приоритет в осигуряването на устойчива градска мобилност и възнамерява да въведе нова червена зона за паркиране със силно рестриктивни правила и високи цени. Предстои разширение и увеличение на цените в синята и зелената зона. Цената в синята зона например трябва да стане 3 лв. на час при 2 лв. в момента.
Това е записано в плана за осигуряване на устойчива градска мобилност до 2035 г., който се очаква да бъде гласуван днес от Столичния общински съвет. Планът съдържа и други обещавани от години мерки - като изграждането на буферни паркинги и нови велоалеи, които така и не се изпълняват за разлика от решенията за вдигане на цените на платеното паркиране.
Ограничаването на колите в центъра на столицата е водещ приоритет в плана, писа Mediapool, цитирайки документа. Една от идеите е да се въведе червена зона за паркиране в карето между бул. "Васил Левски", "Александър Дондуков" до бул. "Витоша", през "Алабин" и "Граф Игнатиев" обратно до бул. "Васил Левски". Паркирането там ще е ограничено до 1 час и ще е по-скъпо от това в синята зона. Не се съобщава каква цена следва да струва един час платен престой, нито кога точно ще се въведат новите ограничения.
Цената за паркиране в синята зона в краткосрочен план трябва да стане 3 лв. Тя ще се разрасне и ще погълне част от по-евтината в момента зелена зона, която на свой ред също ще се разшири и ще поскъпне. Зелени зони ще да има и в "Младост" - в района на Бизнес парка, както и в "Люлин" - в зоната около бул. "Панчо Владигеров". Ще се плаща и за паркиране на нови жълти места около обществени сгради. След първия или втория час платено паркиране цената за още престой ще бъде по-висока, за да се ограничи застояването на автомобилите.
Извън скъпото паркиране колите ще се ограничават и чрез забраната на движение по отделни улици. Предвижда се постепенно да се ограничи достъпът на автомобили по бул. "Цар Освободител", а към списъка на пешеходните улици ще бъде добавена и ул. "Съборна".
Срещу всички тези ограничения за шофьорите Столичната община пак обещава изграждане на буферни паркинги около центъра. Години наред това се оказва невъзможно, а политиката на общината по въпроса се ограничава с управление на милионите от синята и зелената зона. Сега се твърди, че за изграждането на нови буферни паркинги в центъра и кварталите трябва да бъдат осигурени 83 млн. лв. С тях щели да се подсигурят общо 7000 паркоместа.
ЦЕНА
Милиони трябва да бъдат осигурени и за разширение на мрежата от велоалеи - втория приоритет в плана на общината до 2035 г. За изграждането на планираните 300 км велоалеи ще са необходими 128 млн. лв. Ще се инвестира и във велопаркинги и изграждане на системи за споделено ползване на велосипеди.
По приоритета устойчив градски транспорт отново акцент е разширението на метрото, закупуването на екологични автобуси, обособяването на скоростни трасета на автобуси и трамваи. Ще се прави и тикет система за таксуване на база изминато разстояние или време на пътуване - също доста стара идея.
"Голяма част от тези мерки съществуваха и в предходния план за градска мобилност. Големият въпрос е няма ли това да остане на хартия", коментира Калоян Паргов, председател на софийската организация на БСП и шеф на групата на социалистите в СОС. Сметките показват, че за изпълнението на всички мерки по плана за целия период ще са необходими близо 3.9 млрд. лв., като в сумата са включени 1.6 млрд. лв. за разширение на метрото. Самият план се изготвя по договор с външен изпълнител - "Инфрамобилплан", на стойност 507 000 лв. без ДДС и е разработен в рамките на българо-швейцарската програма за сътрудничество.