Близо 25 млн. лв. са потънали за ремонти в затворите в България за 5 години - от 2014 г. до 2018 г. 14.3 млн. лв. от тях са пари от бюджета, а останалите - от Норвежкия финансов механизъм. Това показват данните на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН) към правосъдното министерство, предоставени на "Сега" по закона за достъп до информация. Най-големите инвестиции в сектора са направени през 2016 г., когато от бюджета са отделени над 6 млн. лв., а по НФМ - над 1.5 млн.
Въпреки това обаче, както "Сега" вече писа, в последните две години в пъти са се увеличили обезщетенията на затворници и арестанти, осъдили държавата заради условията в местата за лишаване от свобода. Докато за 2013 г. са присъдени общо 7312 лв. обезщетения, през 2017 и 2018 г. сметката вече набъбва съответно на над 128 хил. лв. и 120 хил. лв. За периода от 2013 г. до края на 2018 г. сумата е общо 338 027 лв. В справката влизат само платени обезщетения след решения на националните съдилища. Не е ясно колко от обезщетенията не са изплатени. Отделно срещу държавата има и дела в Страсбург по темата, но от Министерството на правосъдието не предоставиха данни за тях, а препратиха топката в полето на ГДИН, където такава информация няма. Най-сериозните обезщетения са платени заради затворите във Варна и Бургас. В същото време за затвора в Бургас са дадени над 6.8 млн. лв. за ремонти, а за този във Варна - над 1.8 млн. лв.
Има фирми, които печелят проекти за огромни суми. Като например дружеството "ТМ Строй", показва справката на ГДИН за изпълнителите. През 2015, 2016 и 2017 г. дружеството е изпълнило проекти в Бургаския затвор за съответно 1 609 166 лв., 836 529 лв. и 1 125 938 лв., платени по Норвежкия финансов механизъм. Според регистъра на обществените поръчки дружеството е спечелило една за "преустройство и смяна на предназначението на бивши сгради на МВР в землището на с. Дебелт в затворническо общежитие "Дебелт" към затвора в Бургас".
Почти цялата сума, предвидена за затвора във Варна, е платена на "Стимекс" ЕООД - 1 445 125 лв. Парите са по НФМ. Регистърът на поръчките показва, че "Стимекс" има и други поръчки в района - ремонти на инфраструктура, детска градина. Възложители са им още варненското пристанище, АЕЦ "Козлодуй", държавният резерв. Колкото до затвора, "Стимекс" са се занимавали с обновяване и модернизация на затворническо общежитие в с. Разделна.
Държавното предприятие "Фонд затворено дело" също печели от ремонти на затворите. На него са възложени 4 договора за мерки за енергийна ефективност - саниране, смяна на дограма, монтаж на слънчеви колектори.
В рамките на Норвежкия финансов механизъм 2009 - 2014 г. е изпълнен проект за 7 058 056 евро "Подобряване на стандартите в затворите и следствените арести чрез ремонтиране на инфраструктурата с цел да се гарантира зачитането на човешките права". Бенефициент по този проект е ГДИН, отговориха на "Сега" от правителственото централно координационно звено, което се занимава с НФМ. Проектът е приключил през февруари 2017 г., става ясно още от отговорите. Тези над 7 млн. евро са дадени за 10 затвора и арести в страната. В Дебелт например са създадени 400 нови места за настаняване, които отговарят на международните стандарти и разтоварват пренаселения затвор в Бургас. Част от средствата отиват за медицински център и детска ясла към затвора в Сливен, ремонт на психиатричното отделение към затворническата болница в Ловеч и др.
ОЩЕ ИНВЕСТИЦИИ
За следващия програмен период по НФМ 2014 - 2021 г. се предвижда в затворите да бъдат инвестирани още 24 млн. евро. Те ще отидат за изграждане на нов пилотен затвор и учебен център към него и за ремонта на места за лишаване от свобода в Пловдив, Бобов дол, Враца, Петрич, Бургас и Пазарджик. Очаква се изпълнението на проектите да започне до края на годината.