Хората, които карат модерните електрически тротинетки, трябва да са с каски, да се движат с включени светлини отпред и отзад в тъмните часове на денонощието и да са със светлоотразителни жилетки. Въвеждат се и възрастови ограничения за управляващите ги. Това е записано в преходните и заключителни разпоредби на пореден проект за промяна на Закона за автомобилните превози, който бе пуснат за обществено обсъждане в понеделник. С тях се променя и Законът за движение по пътищата, докато се одобрят общи европейски правила за елтротинетките.
Този вид превозни средства придобива все по-голяма популярност в ЕС. Липсата на ясни правила при използването на индивидуални електрически превозни средства е съществен фактор и предпоставка за настъпването на ПТП. "Европейската комисия подготвя законодателен акт, с който да бъде преодоляна празнотата в действащата нормативна уредба. До приемането на съответния европейски нормативен акт следва на национално ниво в краткосрочен план да бъдат уредени най-неотложните въпроси във връзка с: легалната дефиниция на понятието „индивидуални електрически превозни средства“; определянето на изискванията за предпазните средства при тяхната употреба; местата, на които е разрешено използването им; максимално допустимата скорост на движение и минималната възраст за техните водачи", пише в мотивите за промяна на закона.
В България тротинетките трябва да се движат по изградената велосипедна инфраструктура, а при липса на такава - възможно най-близо до дясната граница на платното. Не могат да се движат по улици I клас и пътища, на които максимално разрешената скорост е над 50 км/час, или по улици втори клас без изградена инфраструктура, както и в зони, забранени за велосипеди. Максималната им скорост се ограничава до 25 км/час. Водачът на тротинетка не може да говори по телефона, докато кара.
Юношите до 16 г. ще могат да се движат само по велоалеите, улици от II до VI клас и пътища с максимално разрешена скорост до 50 км/час. Ако възрастта им е до 14 г., ще могат да карат само по велосипедните алеи. Всяка община би могла да наложи допълнително собствени правила за тротинетките.
НАМЕРЕНИЯ
Намаляване на часовете за теория почти наполовина и увеличаване на времето на кормуване предвиждат промените при обучението за шофьорска книжка. Фиксират се задължителен минимален брой часове за управление извън населено място, по магистрала или скоростен път, управление в населено място и шофиране нощем и в условия на намалена видимост. Това са част от готвените промени в обучението на кандидат-шофьорите. В момента часовете по теория са 40. Планира се да бъдат свалени на 26, като 2 от тях ще бъдат за устройство на автомобила, а 24 - за модул "Безопасност на движението по пътищата". Положителна промяна е увеличаването на часовете по кормуване от 31 на 42 часа. Въвеждат се задължителни минимум 6 часа извънградско шофиране и отделно по автомагистрала или скоростен път с интензивен трафик - минимум 3 часа. Досега нямаше изискване за шофиране по магистрала или скоростен път, като това се прави по преценка и инициатива на инструкторите, които преценяват индивидуалните умения на всеки курсист. Задължителни 10 часа има предвидени за шофиране в населено място с голяма интензивност на движението. За управление през нощта и в условията на намалена видимост се планират 2 задължителни часа.