Медия без
политическа реклама

Премиерът заплаши и петролния бизнес с арести

Българската петролна и газова асоциация е подала на данъчните списък с бензиностанции, които работят с бензин с неясен произход

27 Февр. 2019
Премиерът Борисов се закани на петролния бизнес в присъствието на главния прокурор Сотир Цацаров.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Премиерът Борисов се закани на петролния бизнес в присъствието на главния прокурор Сотир Цацаров.

Премиерът Бойко Борисов даде ултиматум на петролния бизнес да се изсветли, защото в противен случай ще последват арести, както се е случило с предприемачи от тютюневия и алкохолния бранш. Това стана по време на представянето на традиционното проучване за контрабандата на цигари у нас. Според изследването, правено на базата на преброяване на изхвърлените кутии без бандерол в няколко български града, контрабандата на цигари е достигнала рекордно ниско ниво от 4.4% през последното тримесечие на 2018 г. По този показател България била отличник сред останалите страни от ЕС, а далеч зад нас са държави като Франция и Германия.

Премиерът се закани същият успех да бъде постигнат и в сектора на горивата. Според Българската петролна и газова асоциация, оглавявана от шефа на "ЛУКойл" Валентин Златев, сивият сектор в горивата е близо 30%, от което всяка година хазната губела 1 милиард лева.
"Тези, които не се съобразиха в цигарения бизнес, са в арестите. В алкохолния - в арестите. Искам специално да обърна внимание на колегите в бизнеса с горивата - толкова усърдно работят службите. Моят най-колегиален съвет към всички е да си приведат на 100% бизнеса бял", каза премиерът.

Според него незаконната търговия на горива ще намалее драстично след въвеждането на тотално видеонаблюдение. "Аз истински се надявам, че петролната и газова асоциация, малките и средните бензиностанции заедно с неправителствения сектор могат да наблюдават всичко, което правим. Човешкият фактор трябва да бъде сведен до минимум и вече има 100% контрол върху пристанища, рафинерии и търговски обекти", каза Борисов. "Моят апел по темата "горива" е асоциациите да ангажират, ако трябва, неправителствения сектор и да изпълняват наредбите, които даваме. Тези, които не се съобразиха в другите браншове, видяхте какво им се случи. Най-добронамерено и тях преди 2-3 години ги предупредихме - всеки да си легализира бизнеса. Времената са такива, че държавата се дисциплинира", посочи още Борисов. И обеща до няколко месеца да има добри резултати и в този сектор.

Премиерът съобщи, че Българската петролна и газова асоциация е подала списък с бензиностанции, които работели с бензин с неясен произход, и в момента текат проверки. 

Сериозно се работело и срещу контрабандата при захарните изделия, месата и други акцизни стоки. Затова от 2014 г. до 2019 г. приходите в бюджета са с 50% повече - от 29.4 млрд. лв. на 43.9 млрд. лв.

Съпротивата обаче била голяма. Премиерът разказа как складове стояли по един месец затворени, защото знаели, че данъчни и митници ги следят. По повод видеонаблюдението в горивния сектор засегнатите вече започнали "да скърцат". "Не можеш да искаш да се прави профилактика на измервателните уреди, когато ти идва танкер. Пристанищата Росенец, Бургас, Варна - тотално видеонаблюдение", закани се Борисов.

В началото на февруари премиерът презентира суперцентър за борба с контрабандата. Въпросният център съществува от 2015 г., но за работата му дотогава не се беше чувало. „Изградихме контрабандния център, където е цялата информация - агенти, шпиони, досиета и дела са на едно място. Ще покажем пътя на горивата от танкера до бензиностанцията, какъв е пътят, как се контролира и какви мерки сме взели за превенция. След това да се дадат препоръки, а ако някъде има празнота - да се надгради“, заяви премиерът. Според него камери снимали всичко, което се случва на пристанищата, откъдето влизат горивата - виждало се дори "всяко дете с пояс". Малко по-късно шефът на Агенция "Митници" Георги Костов го опроверга, че не е съвсем така, но се вървяло в тази посока.

 

Последвайте ни и в google news бутон