Медия без
политическа реклама

Шефът на "ЛУКойл" се притесни от "прозрачните" касови бележки за бензина

Промените, предлагани от финансовото министерство, всъщност осветляват само добре известни данни

30 Ноем. 2018
 Валентин Златев - в средата
БГНЕС
Валентин Златев - в средата

Едрият петролен бизнес очевидно не е във възторг от идеята бензиностанциите да издават по-прозрачни касови бележки, които да показват кой какви надценки си слага. Ако трябва да се вкара нов софтуер заради по-подробната разбивка във фискалния бон, това щяло да доведе до оскъпяване на горивата, предупреди вчера директорът на "ЛУКойл България" Валентин Златев, цитиран от БГНЕС. Златев поясни, че фирмите от бранша още не знаят какви са намеренията на Министерството на финансите и очакват разяснения за техническите подробности около нововъведението.

"Ако касовата бележка е начинът, който ще изсветли всички участници в пазара на горива и ще накара българските граждани да се научат да си искат бончето от касовия апарат и да го приберат, ние приветстваме това решение. Друг е въпросът как технически ще бъде изпълнено", посочва петролният бизнесмен.

Всъщност Златев и колегите му няма защо да се притесняват. МФ вече пусна проект на "прозрачната" касова бележка, която показва само с какви данъци държавата товари цената на горивата, но не дава никаква представа колко печели всяка от фирмите по веригата от производителя и данъчния склад до бензиностанцията, а тъкмо там се крият обясненията за скъпия бензин. В разгара на протестите, малко след като цената на литър бензин А 95 удари 2.50 лева, премиерът Бойко Борисов възложи на финансовия министър да "извади" на светло данъците и надценките, за да знаят хората какво плащат. Подчинените на Владислав Горанов изпълниха заръката бързо, но формално - проектопромените, предложени за обществено обсъждане, на практика "осветляват" информация, която и сега е известна - какъв е размерът на акциза и на ДДС.

Директорът на "ЛУКойл" коментира още, че цените на автогоривата в България са паднали напоследък не заради протестите, а защото са последвали понижението на петрола на международните пазари. Но истината е, че гневът на хората принуди бранша да отрази поевтиняването на нефта много по-бързо от обичайното.

"Искрено съжаляваме, че се стигна до такива протести, и сме съпричастни към всеки български гражданин, който изпитва материални неудобства. Разбираме защо част от тези хора са на улицата, те са наши клиенти и ние се борим за тях. Това, което е странно, е защо допреди три месеца, когато вдигахме постоянно цените заради ръста на цените на нефта, никой не протестираше, а сега, когато сме ги свалили седем пъти, хората протестират", коментира Валентин Златев.  Не е ясно как точно петролният бизнесмен е измерил спад на цените "повече от седем пъти".  Колкото до протестите, те започнаха точно когато бензинът и дизелът се устремиха към рекордно високи стойности.

Според Златев петролен картел в България няма и никога не е имало. Той е напълно убеден, че и новият анализ, който Комисията за защита на конкуренцията подхвана в пика на шофьорските протести, ще установи същото.

Последвайте ни и в google news бутон