Медия без
политическа реклама

Синоптиците получиха благословия за развод с БАН

Тепърва ще се решава към кое ведомство да мине метеорологичната служба

Докато в Министерския съвет умуваха как да решат проблема на синоптиците, служители на НИМХ излязоха на пореден протест с искане за "развод" с БАН.
Илияна Кирилова
Докато в Министерския съвет умуваха как да решат проблема на синоптиците, служители на НИМХ излязоха на пореден протест с искане за "развод" с БАН.

Под напора на поредния протест на синоптиците БАН склони да се раздели с тях. Изваждането на метеорологичната служба от структурата на академията се подкрепя и от правителството. До тази развръзка се стигна на среща в Министерския съвет на премиера Бойко Борисов и министъра на образованието Красимир Вълчев с директора на Националния институт по хидрология и метеорология проф. Христомир Брънзов и председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски. 

"Не мога да оставя държавата да е заложник на тези процеси, които текат там. Или да го реши Общото събрание на БАН, както е по закон, ако не - ние ще го решим за част от тези служби от институциите, които трябват за управлението на държавата – за климата, за замърсяването на въздуха, за язовирите, какво ли още не. Ще действаме в тази посока“, заяви Борисов. Щом това е единственото решение, БАН ще направи всичко възможно да подпомогне процеса по извеждането на института от академията, коментира акад. Ревалски.

Според просветния министър Красимир Вълчев този вариант е възможен, устойчив и приемлив. Той обясни обаче, че това извеждане не трябва да бъде механично. Решението за него ще бъде разгледано на Общо събрание на БАН на 10 септември.

Тепърва ще се обсъжда към коя държавна структура следва да минат метеоролозите. Проф. Брънзов увери, че няма да има пречки учените от НИМХ, които смятат, че тяхното бъдещо развитие е в БАН, да останат в академията и след раздялата на институциите.

Проблемът със синоптиците възникна заради начина на разпределение на субсидията на академията - тъй като то се опира главно на научната дейност, НИМХ страда поради естеството на работата си, която е в голяма степен практическа.

КОНТЕКСТ

Просветният министър напомни, че през половината от близо 130-годишната си история институтът е бил извън структурата на академията. "Тази функция е поверена на БАН. Това е своеобразна делегирана дейност. Работата на НИМХ е една изключително държавна функция, която трябва да бъде контролирана от държавата. Не може да бъде заложник на академичната автономия или на нещо друго", заяви Вълчев.

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон