Медия без
политическа реклама

Стартът на скъпата тол система се отложи чак за март 2020 г.

Според законопроект не АПИ, а частни фирми ще извършват обработката, отчитането и плащането на таксите

Частни фирми ще отговарят за събирането и отчитането на тол таксите.
Илияна Кирилова
Частни фирми ще отговарят за събирането и отчитането на тол таксите.

Широко рекламираната от управляващите тол система, на която се разчита да вкара стотици милиони левове за ремонт и строеж на пътища, изпадна в пълно безвремие. Вчера група депутати от ГЕРБ начело с Александър Ненков вкараха в парламента законопроект за промяна в Закона за пътищата, с който се предвижда ново отлагане на старта й - този път за 1 март 2020 г. Проектът ще бъде гледан още днес от ресорната регионална комисия. 

"В закона сме записали, че крайният срок за въвеждане на търговската експлоатация на системата за електронно събиране на такси ще бъде не по-късно от първи март 2020 г., като това е краен срок. Ако системата заработи технически по-бързо и има компромис и в двете страни, то тази система с решение на МС по предложение на МРРБ може да стартира и по-рано", каза Александър Ненков.

Това обаче е малко вероятно, като се има предвид досегашното развитие на начинанието.

По закон тол системата трябваше да тръгне от 16 август 2019 г. Тъй като срокът вече бе отложен по нареждане на премиера Бойко Борисов след среща с превозвачите, се наложи направената сега поправка в закона. Макар да сме във втората година от началото на реалната работа по въвеждането на тол системата, все още не са ясни тарифите, които ще плащат на километър различните категории превозни средства. Не е уточнен и обхватът на пътищата, за които тежките камиони ще плащат. Според Александър Ненков от първоначално предвидения обхват от близо 11 000 км засега ще бъдат изключени пътищата от трети клас, а може би и някои от втори клас. 

Новата поправка внася и допълнителни неясноти за контрола на тежките камиони над 3.5 тона, които трябва да плащат за изминато разстояние, и за организацията на плащанията. Според законопроекта обработката, отчитането и плащането на таксите ще се извършват от частни фирми. Реално всичко се прехвърля на т.нар. доставчици на декларирани данни, които притежават бордовите устройства за отчитане на изминатото разстояние по платени участъци, и на доставчиците за електронно събиране на пътните такси. Аргументът е, че така АПИ ще може да се съсредоточи върху оперирането на електронната система и контрола на участниците в нея. Със същия мотив се предлага да отпадне от задълженията на АПИ да предлага бордови устройства. Засега право на това има само една фирма.

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?