Мръсният въздух в София и бавно точещото се съдебно дело срещу липсата на адекватна реакция от страна на Столичната община принудиха съдията по делото да наложи извънредни мерки. Съдия Албена Ботева от Софийския градски съд прие определение, с което разпорежда на Столичната община да пристъпи към машинно миене на вътрешнокварталните улици и улиците с обществена значимост два пъти в месеца през лятото. Общината е задължена от съда и да започне да предоставя ежедневно информация за фините прахови частици на спирките за градския транспорт, съобщи lex.bg. От "Московска" обаче смятат, че вече изпълняват всичко това и дадоха да се разбере, че не приемат твърдението, че не мият улиците достатъчно често.
Според определението на съда всички вътрешноквартални улици и улиците с обществена значимост следва да се мият по два пъти месечно в периода от май до септември. За останалите месеци на годината съдът разпореди машинно миене веднъж в месеца, като средномесечно следва да са измити поне 10 847 декара улици, обясниха от СГС. Общината е задължена да бъде по-активна и в предоставянето на информация за фините прахови частици - трябва да обявява средноденонощните нива на сайта си, на съответните специализирани табла и спирките на градския транспорт и метрото. До две седмици съдът иска да получи от екипа на Йорданка Фандъкова и план за изграждане на нови велоалеи - включително от крайните квартали до града.
Според план-сметката за чистотата разходите за миене на улици за 2019 г. са 5 845 768 лв. - над 1 млн. лв. повече от 2018 г., като аргументът за завишаване на средствата е именно програмата с мерки за подобряване на чистотата на въздуха. От план-сметката обаче не става ясно колко точно миения се предвиждат с така заложените средства. В документа е записано, че парите ще стигнат за измиване с маркуч на всички обществено значими и вътрешноквартални улици - общо 76 632 декара, 4 пъти годишно. Освен това през летните месеци щели да бъдат измити още 158 251 декара допълнително, защото е заложено и миене с камиони с дюзи, а кратността за това била увеличена на 24 пъти в годината. Кои точно улици се мият с камиони с дюзи не е ясно, така че не може да се направи директно сравнение с новите изисквания на СГС, нито да се осъществи контрол.
От централни столични райони вчера бяха категорични, че вътрешнокварталните улици не се мият с честота два пъти в месеца. "Досега са мити два пъти - веднъж през пролетта и втори път този месец", коментираха от столичен район. Според съобщение на сайта на общината в момента се мият улици в 5 столични квартала. Няма начин да се разбере какво точно е заложено по план-сметката за чистотата по квартали - тази информация не е публична нито за машинното миене на улици, нито за останалите дейности по чистотата. Ако средствата за миене на улици не стигат, може да се наложат промени и размествания по вече одобрената план-сметка за чистотата за 2019 г.
От общината побързаха да се презастраховат и за обявяването на данните за фините прахови частици на спирките на градския транспорт с аргумента, че това може да се окаже неработещо. На големите спирки се обявявала информация за много превозни средства и според общината не е ясно дали тази за частиците няма да се загуби. Както "Сега" многократно е писал, доскоро информацията за състоянието на въздуха беше почти неоткриваема на сайта на общината. Сега поне справката за изминалото денонощие е видима на челно място заедно с линк към европейския индекс за качеството на въздуха. Данни в реално време обаче тепърва ще се предлагат с новата система от допълнителни 22 сензора, която още не е заработила.
На Столичната община няма да й е трудно да представи план за изграждане на велоалеи - преди броени дни общинският съвет одобри такъв с хоризонт до 2035 г. Предоставянето на този план в определения от съда срок, както и техническите възможности за публикуване на информация на средноденонощните норми и на таблата на градския транспорт е единственото, което общината обещава да направи в отговор на съдебното решение. "Предложените от съда мерки са част от програмата за подобряване на качеството на атмосферния въздух, която се изпълнява в момента", смятат от "Московска". В нея има над 100 мерки и дейности, но повечето от тях никога не са били прилагани и служат за пред европейските институции.
СГОВОР
До налагането на привременните мерки се стигна след поредната спънка по делото за чистотата на въздуха. Този път се оказа, че Министерството на околната среда и водите не разполага с експерти, които да извършат назначената от съда експертиза дали общината е вземала адекватни мерки срещу мръсния въздух. Експертизата бе допусната през май и в нея следва да участват специалисти по опазване на чистия въздух, физик, метеоролог и експерт по екологичен мениджмънт. След като МОСВ няма да предоставя хора, такива ще се търсят в Българската академия на науките. Делото за мръсния въздух е за липса на адекватна реакция на общината в периода 2015-2017 г. и се води от "Група за чист въздух". То тръгна едва тази година, след като трима съдии си направиха отвод, а други двама го прекратиха, докато накрая апелативният съд не се произнесе, че такова трябва да има, припомня lex.bg.