Медия без
политическа реклама

Столична община се изгаври със закона заради барбекюто на Пламен Георгиев

Постройките върху личния покрив на шефа на антикорупционната комисия нямат документи, но не могат да бъдат премахнати

Пламен Георгиев
Илияна Кирилова
Пламен Георгиев

Абсурдите около покрива-тераса на шефа на антикорупционната комисия Пламен Георгиев достигнаха нови висоти. Строителният контрол на Столична община откровено се изгаври със закона за устройство на територията и отказа да издаде заповед за премахване на установеното незаконно строителство на покрива - два дървени навеса, ползвани като барбекю.

Администрацията на район "Слатина" твърди, че постройките са незаконни, но шефът на контрола по строителството Влади Калинов, който трябва да разпореди премахването им, твърди, че не може да направи нищо по въпроса. Според Калинов навесите не могат да бъдат съборени, защото изграждането им е станало преди въвеждането на сградата в експлоатация и нарушението не е било констатирано навреме. "Това е абсурдно тълкуване на закона. По тази логика не би трябвало да се  санкционират десетки незаконни строежи", коментираха пред "Сега" районни архитекти. Столичният кмет Йорданка Фандъкова вчера не коментира скандала.

Проверката на администрацията на район "Слатина" бе разпоредена през април, в разгара на "Апартаментгейт". При проверка на документите и посещение на място е установено, че на покрива-тераса незаконно са изградени два дървени навеса. За тях няма одобрен проект, нито е издавано разрешение за строеж. Те са захранени с ел.енергия и представляват строеж 5-а категория. Изграждането им без одобрен проект и разрешение е категорично нарушение на императивни членове от закона и е основание за започване на производство за премахване на незаконни строежи, става ясно от констативния акт на районната администрация. Това е вторият опит на районната администрация да реши проблема с незаконното строителство на въпросната тераса. Първата проверка е разпоредена още през 2012 г., но служителите на района така и не са допуснати до мястото от предишния собственик на апартамента.

През април Пламен Георгиев пусна проверяващите, но и този път премахването на незаконните обекти се оказва невъзможно. bTV първа показа заповедта на Влади Калинов, с която шефът на строителния контрол на Столична община отказва да премахне незаконните постройки. От документите, с които "Сега" разполага, става ясно, че Пламен Георгиев и съпругата му са оспорили акта на районната администрация,  като са представили доказателство - декларация, че въпросните постройки са изградени през 2007 г. от строителя на сградата преди въвеждането й в експлоатация. Това е било достатъчно за Калинов да даде амнистия на барбекюто. Според него издаването на удостоверение за въвеждане в експлоатация е достатъчно сериозна и сложна процедура, при която се представя голям набор от документи и при която органът, който издава документа, е длъжен да направи съответните проверки. Несъответствия не били установени и затова незаконните постройки не могат да се премахнат.

Прeд bTV Калинов даде още по-абсурдно обяснение. Според него за изградената колонада на терасата има строителни книжа, за покрива върху нея - не. На въпрос възможно ли е един покрив да е законен без книжа, Калинов отговори: "Възможно е, ако е допустимо".

"Това е абсурдно тълкуване на закона. Удостоверението за въвеждане в експлоатация е изключително подробно - влиза в много големи детайли, описана са всички отделни елементи от строежа. То стъпва на представени преди това екзекутиви. Очевидно е, че тези постройки не фигурират в това удостоверение за въвеждане в експлоатация, незаконни са и следва да бъдат премахнати", коментира пред "Сега" районен архитект. Според него от тълкуването на Калинов следва, че не могат да се санкционират никакви незаконни постройки, неизловени на ниво издаване удостоверение за въвеждане в експлоатация. Въпросът за търпимостта на стари постройки без книжа тук изобщо не стои - навесите са вдигани през 2007 г., дълго след дадения краен срок за търпими постройки. "Много неща съм виждал като архитект, но за първи път се сблъсквам с такова становище. Изглежда като позиция, скалъпена набързо, за да послужи за конкретен казус. Но строителният контрол в случая не рискува нищо особено - административните санкции за неспазване на закона са от 1000 до 5000 лв.", коментира друг експерт.

На въпрос на "Сега" как столичният кмет Йорданка Фандъкова ще коментира скандалното решение на шефа на контрола по строителството Влади Калинов, от Столична община отговориха лаконично: "Кметът ще се запознае с мотивите за решенията и на район "Слатина", и на дирекция "Строителен контрол". От общината не обясняват какви са възможните мерки, които кметът може да предприеме след запознаване с документите.

 

Грешка до грешка

Недосегаемостта на барбекюто е поредният бисер в низ от абсурди около терасата на Пламен Георгиев. Проблемът тръгна от имотната декларация на шефа на КПКОНПИ за 2017 г., в която е отбелязана покупката на тризонет, но не и терасата от 187 кв.м. към него. Първоначално Георгиев отказа да дава обяснения. После се оправда, че терасата се води като общи части и била вписана в нотариалния му акт по грешка, която той години наред не забелязал. Не е известно Георгиев да е предприел мерки да коригира нотариалния си акт. 

Грешна се оказа и вписаната в нотариалния акт данъчна оценка на имота от 452 786 лв. Според Георгиев тази цена неправилно включвала и терасата и без нея данъчната оценка следвало да е 255 306 лв. Той е придобил тризонета за 293 374 лв. Вместо да поиска корекция на грешната данъчна оценка обаче, Георгиев години наред плаща налози и за общите части на сградата. "Ако проверите, едва ли има друг луд като мен да си плаща данъци на общата част. Но аз мисля, че така е морално и така е редно", обясни председателят на КПКОНПИ. Изобщо не е ясно как той плаща данъци за нещо, което твърди, че не е негово, след като местните данъци и такси се определят от общината според нотариалния акт.

И това обаче се оказа предпоследно - в опит да защити версията на Георгиев, че терасата не следва да се включва, ПИБ обяви, че реалната пазарна цена на апартамента без терасата е 379 000 лв.

Интересното е, че на обратното мнение е шефът на столичния строителен надзор Влади Калинов. „Аз поне нямам колебания от самото начало. Документите, които гледаме, говорят само за това. Терасата е към този апартамент и тази тераса очевидно не е обща част, заяви той вчера пред "Свободна Европа", потвърждавайки тази част от становището на колегите си от район „Слатина“.

Грешна се оказа и данъчната оценка на друг апартамент на Георгиев - закупено през 2012 г. жилище в кв. "Гео Милев". Данъчната оценка на този имот при сключване на сделката е била 264 310 лв. Георгиев си извади скоростно нова данъчна оценка, вече на стойност 165 192 лв., като разликата бе обяснена с неправилно изчислена площ на имота.

Заради скандала с терасата Георгиев излезе в отпуск, докато приключат назначените му данъчна и прокурорска проверка.

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?