Медия без
политическа реклама

Жителите на Своге ще затварят опасния път всяка вечер

Областен управител се възмути от бездействието на АПИ

Жители на Своге ще протестират в сряда в 17 ч. на мястото на автобусната катастрофа, при която загинаха 17 души, а 21 бяха ранени. Хората ще блокират натоварения участък всяка вечер, защото са недоволни от лошото му състояние. Според тях въпреки скорошния ремонт, извършен от "Трейс груп" преди две години, трасето е опасно, с лошо поставен асфалт и липса на сигурни предпазни съоръжения.

Участъкът от години е проблемен, защото и през 2013 г. жителите на Своге блокираха същото шосе заради същия ремонт. "По-добре да не ни бяха пипали пътя, той сега е по-зле отпреди да го ремонтират", разказваха местните. Още тогава те посочиха за проблем лошото поставяне на асфалта и липсата на отводнителни канали, които позволяват да се събира вода на пътя, а това създава опасност за катастрофи. 

Пред "Нова телевизия" и bTV местни хора разказаха, че на мястото на катастрофата с автобуса наскоро пак имало смъртен случай. Преди два месеца тир блъснал мантинелата и тя стояла дълго време, без да бъде поправена. Според гражданите асфалтът е подходящ за парк, няма добро сцепление и не е подходящ за голямо натоварване, а по пътя постоянно преминават камиони заради ремонта на магистрала "Хемус". 

Пред Нова телевизия Лилия Георгиева посочи, че месеци наред е имало участъци по Искърското дефиле без мантинели. „Когато завали дъжд, пътното платно става река. Камъни започват да падат отвсякъде (лично пострадах от тях, като голяма скална маса се стовари върху мен и автомобила ми), а в момента пътят е като в Джурасик парк. Треволяците и клоните на дърветата са по пътното платно и нарушават видимостта. На места асфалтът е отмит от проливните дъждове, а за вдлъбнатината на Ромча да не говоря - важно е, че там има „спящ полицай“, разказа тя.

Кметът на Своге Георги Петков разкритикува протеста, защото щял да е в пиков час и има реална опасност от нови инциденти. Пред "Фокус" той посочи, че се провежда среща с представители на Пътната полиция, на която се обсъждат опасностите от блокирането на пътя. 

 

Нанков откри, че асфалтът край Своге бил "недопустим"

 

Върху пътя край Своге е полаган нискокачествен асфалт, а в Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) вероятно са били подавани документи с невярно съдържание. С това обяснение регионалният министър Николай Нанков се опита да освободи от отговорност себе си и подчинената си агенция за бездействието по отношение на опасната отсечка. 

Твърденията му се базирали на изследвания в частна лаборатория в Стара Загора. Нанков отказа да назове коя е тя. Пробите от настилката, взети ден след катастрофата, са показали съдържание на варовик, който бил недопустим за влагане в асфалтовия слой. В документите, които са били предавани в агенцията при приемането на пътя, а и преди това, материалът обаче е бил с характеристики, които отговаряли на изискваните по норматив, твърди министърът.

Той обясни, че договорът за изграждане на пътя бил сключен по правилата на FIDIC - Международната организация на националните асоциации на независимите инженери консултанти - нямало задължение пробите да се предават и анализират в национално акредитираната лаборатория на Института по пътища и мостове към регионалното министерство. Изследването можело да се извърши и в частна лаборатория, както и станало през 2014 г., когато по документи всичко било наред.

Министърът се обърна към БСП, която настоя за оставки от изпълнителната власт, да поискат същото и от общинската администрация на Своге. „Това е урбанизирана територия и ангажиментът на АПИ и на изпълнителя е от бордюр до бордюр. Мантинелата, тротоарът са общинска собственост“, заяви Нанков.

 

ОСТАВКИ

По-рано лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви: "Виновникът за такива ситуации е само един и това е правителството на Бойко Борисов и той персонално. Има ли смелост премиерът да каже, че строи пътища и магистрали така, че хората загиват по тях, както досега се хвалеше  с пътищата, които строи правителството. Досега корупцията ни ограбваше, взимаше от всеки човек. Сега вече корупцията убива в истинския смисъл на думата. Хиляди българи плащат с живота си кражбите на правителството на Бойко Борисов", коментира тя. "Една фирма ще бъде подменена с друга, защото това е система и модел на управление на държавата, моделът на прехода. Отговорността ще бъде понесена на ниските равнища, но моделът остава", заяви тя. Коалиция "Демократична България" поиска оставката на министъра на транспорта Ивайло Московски. През трите си мандата досега Московски така и не успя да въведе задължение за използване на предпазни колани при пътуване в автобус, обвиняват десните.

 

 

СХВАТКА

На извънреден брифинг областният управител на Софийска област Илиян Тодоров от "Атака" нападна работещите в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). „Седем месеца се молих на АПИ да сложат табели откъде започва и къде свършва Софийска област. За съжаление в топлите си кресла стоят едни самозабравили се хора, анонимни чиновници, експерти по „нищоправене”, които си позволяват да нарушават заповедите на министър-председателя”, заяви той. "През 2017 г. изпратих писмо до Министерския съвет, до председателя на АПИ и до директора на областното пътно управление, в което давам пълен списък с пътищата, които са в критично състояние и които могат да предизвикат катастрофи. Вече 10 месеца нямам отговор”, заяви той. „Със заповед на Бойко Борисов от 2011 г. всички структури в областите са длъжни да дават тримесечни отчети за извършената си дейност. Областното пътно управление до този ден е трябвало да ми предостави четири отчета за извършената от тях работа. Получил съм само един”, каза още Тодоров. В отговор на обвиненията АПИ обяви, че в началото на септември ще изпрати на  управителя на Софийска област доклад за дейността на областното пътно управление. От агенцията твърдят, че от януари досега са получили 7 писма от областната администрация и на всичките са отговорили. Последното било от 6 юли, отговорът бил изпратен на 17 юли, сочат от АПИ, без да уточняват взели ли са изобщо мерки след сигналите. В сухото съобщение пътното ведомство отчита, че от януари насам са осигурени около 52 млн. лв. за текущо, превантивно и зимно поддържане на републиканските пътища в Софийска област.  От тях 11.7 млн. лв. са за зимно поддържане, а около 40 млн. лв.  - за ремонти за шосетата.

 

 Полицията претърси офиса и на авера на "Трейс"

 

Следователи, съпровождани от жандармерия, влязоха в офиса на „Мегаинвест Холд” в Дупница, предаде БГНЕС. Това е другата фирма от консорциума, ремонтирала трасето край Своге, където в събота автобус падна на завой в пропастта. При тежката катастрофа загинаха 17 души, а 21 бяха ранени.

Акцията е във връзка с разследването на версията, че лошото състояние на пътя е причина за катастрофата. „Мегаинвест Холд” участва с 40% в консорциума "Трейс Своге", ремонтирал 82-километровото трасе от Мездра до Нови Искър. Ден по-рано прокурори и следователи иззеха документи и от офиса на фирма "Трейс". 

Представители на „Мегаинвест Холд” отрекоха да са асфалтирали точно тази опасна отсечка - те били асфалтирали край Елисейна. 

Разследващите са иззели документацията за ремонта от Агенция "Пътна инфраструктура", която е възложила поръчката. Договорът за 23 млн. лв. продължава да е тайна. 

Шофьорът на катастрофиралия край Своге автобус Григор Григоров във вторник сутринта е бил изписан от ИСУЛ, съобщи БНР. Той е бил откаран в ареста на Националната следствена служба, а в сряда ще бъде изправен пред Софийския окръжен съд, където прокуратурата ще иска постоянното му задържане. Григоров е обвинен в причиняване на смърт по непредпазливост на 17 души и нанасяне на телесни повреди на 21 души. Според прокуратурата той шофирал с превишена скорост от 13 км/ч.

Последвайте ни и в google news бутон