Американците са в трескаво очакване на разкрития от доклада от разследването на специалния прокурор Робърт Мълър за евентуална руска намеса на президентските избори в САЩ през 2016 г., който може да се окаже повратен за президента Доналд Тръмп и да изиграе ключова роля в президентските избори догодина, предадоха световните агенции. Дискретният и методичен Мълър завърши през уикенда продължилото си 675 дни разследване, което държа страната в напрежение подобно на аферата "Уотъргейт", принудила през август 1974 г. Ричард Никсън да подаде оставка. Документът, чиито главни изводи се очаква да бъдат предадени на Конгреса, трябва да отговори на два основни въпроса: дали предизборният екип на Тръмп е работил ръка за ръка с Москва по време на кампанията за изборите през 2016 г. и дали след това 45-ият президент на САЩ се е опитал да възпрепятства правосъдието.
Досега по време на разследването бяха повдигнати обвинения на 34 души, включително на шестима, които бяха част от предизборната кампания на Доналд Тръмп. Други обвинени бяха офицери от руското разузнаване, както и три руски компании, сред които и т.нар. Фабрика за тролове в Санкт Петербург. В същото време няколко комисии към Камарата на представителите провеждат собствени разследвания на Тръмп и хората му. Адвокатите на президента на САЩ поискаха да се запознаят предварително със заключенията на специален прокурор Робърт Мълър, преди те да бъдат огласени. Винаги готов да реагира, Тръмп, който бе в голф клуба си във Флорида за уикенда, засега не е казал и дума. От месеци той неуморно твърди (използвал е израза в Туитър над 180 пъти), че е жертва на "лов на вещици", целящ дискредитирането му. Преди три дни той отново открито постави под съмнение пред електората си легитимността на разследването.
Ако няма фрапиращи разкрития, милиардерът републиканец може да излезе от тази ситуация с укрепени позиции, най-вече (както предричат много законодатели) ако разследването заключи, че не е имало сговор с Русия. Прокурорът Мълър не препоръчва повдигане на нови обвинения след тези разследвания, уверяват американски медии. Тъй като по закон докладът е засекретен, не е ясно каква част от доклада ще бъде огласена от министъра на правосъдието Бил Бар, който е единствен получател на изводите от този елемент на разследването. От Белия дом съобщиха, че нито са получавали доклада, нито са били информирани за съдържанието му.
970812 ДЕЙСТВИЯ
Министърът на правосъдието и главен прокурор на САЩ Уилям Бар проучва задълбочено доклада на специалния следовател Робърт Мълър и вероятно ще огласи негово резюме пред Конгреса тази седмица, съобщи Си Ен Ен. Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси е уведомила мнозинството на демократите в камарата, че ще се обяви против всякакъв вид засекретяване на доклада на Мълър. Според нея документът трябва да бъде предоставен на Конгреса по начин, който да позволи на законодателите да го обсъждат публично.