Няколко часа след настъпването на астрономическото лято, което за България започна в 0:44 часа тази нощ, в различни части на света бе наблюдавано и частично слънчево затъмнение. У нас Луната започна да закрива слънчевия диск около 07:57 часа за наблюдатели от южните и източните части на страната, поясниха от Института по астрономия на БАН.
В моментите на максимално затъмнение на наша територия близо 8% от слънчевия диск бе закрит от Луната, а магнитудът на затъмнението (каква част от видимите диаметри на Слънцето и Луната се припокриват) достигна близо 0.18. Явлението продължи между 55 и 80 минути, съответно за Северозападна и Югоизточна България.
В части от Африка и Азия затъмнението бе пръстеновидно. Това се случва, когато видимият диаметър на Луната е по-малък oт този на Слънцето, гледано от Земята, и се наблюдава огнен слънчев пръстен около тъмния лунен диск, обясняват астрономите от БАН. Най-подходящите места за наблюдение бяха в Северна Индия и Тибет, където Луната закри 99% от слънчевия диск.
До края на годината предстои още едно слънчево затъмнение (на 14 декември), което ще може да се наблюдава като пълно от териториите на Чили и Аржентина и като частично от други части на Южна Америка и Югозападна Африка. Следващите, видими от България, слънчеви затъмнения са на 12 август 2026 г. (частично), 1 юни 2030 г. (пръстеновидно) и 3 септември 2081 г. (пълно).