Медия без
политическа реклама

Атина събира съюзници в спора с Анкара за морските граници

Цялата международна общност отхвърля споразумението между Турция и Либия, обяви премиерът Мицотакис

12 Дек. 2019
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис (вляво) посрещна вчера в Атина президента на Сърбия Александър Вучич, който декларира подкрепа за Гърция.
ЕПА/БГНЕС
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис (вляво) посрещна вчера в Атина президента на Сърбия Александър Вучич, който декларира подкрепа за Гърция.

Цялата международна общност отхвърля споразумението между Турция и Либия за границите в Средиземно море, заяви гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, цитиран от електронното издание на в. "Катимерини". Договорът предизвика острото недоволство на гръцкото правителство, според което договорката нарушава суверенните права на Атина и цели да разшири възможностите за турски сондажи на газ и петрол в източната част на Средиземно море. Споразумението беше сключено в края на ноември в Истанбул от турския президент Реджеп Ердоган и премиера на международно признатото правителство в Либия Файез Сарадж. Гърция изгони посланика на Либия заради това.

„Имаме средства и воля да защитим правата си. Цялата международна общност е на страната на Гърция и отхвърля споразумението между Турция и Либия. Имаме силни съюзници, които осъждат договорката", заяви Мицотакис на среща в Атина със сръбския президент Александър Вучич. Гостът се ангажира, че Сърбия ще подкрепи националния суверенитет и териториалната цялост на Гърция.

Гърция призова ООН да осъди споразумението между Турция и Либия, което определи като „разрушително“ за регионалния мир и стабилност. Говорителят на гръцкия кабинет Стелиос Пецас заяви, че Атина „иска сделката да бъде взета под внимание от Съвета за сигурност на ООН и да бъде осъдена“. Атина е изпратила писма до генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, както и до Съвета за сигурност, в които изтъква, че сделката е невалидна, тъй като не е одобрена от либийския парламент. В писмата се подчертава също, че споразумението е грубо нарушение на действащите правни норми относно определянето на морските граници, тъй като Турция и Либия нямат припокриващи се морски зони или общи граници. Това означава, че няма правно основание за споразумение, очертаващо морските зони.

Гърция също така настоява ЕС да наложи санкции на Турция и Либия заради споразумението, като въпросът ще бъде повдигнат на започващия днес в Брюксел Европейски съвет. Атина иска в заключителния документ от срещата да бъде записано, че двустранният договор не може да засегне интересите на трети страни, тъй като не е в съответствие с международното право.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата