Медия без
политическа реклама

Атина започва да връща мигранти

Съветът на Европа иска Гърция да подобри условията на живот в приемните центрове

01 Ноем. 2019
ЕПА/БГНЕС
Докато гръцките депутати обсъждаха вчера проектозакона за бежанците, студенти протестираха пред парламента в Атина срещу планираната образователна реформа. По време на демонстрацията се стигна до сериозни сблъсъци. Планирани бяха и протести на активисти на комунистическата партия с искане всички мигранти да получат убежище.

Гърция вече ще разделя бежанците от мигрантите, които ще бъдат изпращани в затворени центрове и бързо връщани в родните им страни, предвижда обсъждан вчера в парламента правителствен законопроект, предаде БНР. Новите мерки целят затягане на режима на влизащите в страната чужденци. Те ще бъдат разделени на две категории - бежанци и мигранти. В приемни центрове ще бъдат изпращани само онези, които отговарят на изискванията и ще получават закрила. Пристигналите до гръцка територия ще могат да подават документи само след като получат за това изрично разрешение от съответните служби. Вотът се очакваше да се състои късно снощи, като за приемането на закона са достатъчни само гласовете на депутатите от управляващата "Нова демокрация". Левите опозиционни партии се обявиха срещу новите разпоредби. 

Съветът на Европа пък призова Гърция да подобри условията на живот в приемните центрове по островите, които са пренаселени. Препоръката отправи комисарят по правата на човека на институцията Дуня Миятович, която посети бежанските лагери на Лесбос, Самос и Коринт. "Необходими са спешни мерки за справяне с отчайващите условия, при които живеят хиляди хора”, заяви Миятович. Тя подчерта, че е потресена от липсата на хигиенни условия и медицински грижи.

Междувременно генералният адвокат на базирания в Люксембург Съд на ЕС  Елинор Шарпстън остро разкритикува Полша, Чехия и Унгария, че не спазват евроразпоредба за задължително приемане на разселени бежанци от държавите на първа линия по време на бежанската криза от 2015 г., предаде електронното издание "Политико". Тя се произнесе по дело, заведено от ЕК през декември 2017 г., след като трите държави отказаха да приемат бежанци, пристигнали в Италия и Гърция. Становището на генералния адвокат няма задължителен характер, но обикновено съдиите се съобразяват с него при взимането на решение.

КАРЕ - ИЗПИТ

Кандидат-мигрантите в канадската провинция Квебек ще бъдат подлагани на тест за  познаване на демократичните и местните ценности от 1 януари догодина, предадоха агенциите. Въпросите ще са посветени на местните закони, франкофонията, човешките права, демокрацията и равенството между половете. За да придобият сертификат, кандидатите трябва да са отговорили поне на 75% от въпросите. Тестът няма да е условие за получаване на право на постоянно пребиваване, но ще покаже дали потенциалните имигранти ще могат лесно да се интегрират в квебекското общество, обясни министърът на имиграцията на Квебек Симон Жолен-Барет.


 

Още по темата