Медия без
политическа реклама

Байдън ще се бори срещу решение на Тексас да забрани хапче за аборт

08 Апр. 2023
Администрацията на Байдън нарече решението на съдия Матю Кацмарик "следващата голяма стъпка към националната забрана на абортите" и заяви, че планира да се бори срещу решението за забраната на медикамента за прекъсване на бременността мефипристон.
БГНЕС
Администрацията на Байдън нарече решението на съдия Матю Кацмарик "следващата голяма стъпка към националната забрана на абортите" и заяви, че планира да се бори срещу решението за забраната на медикамента за прекъсване на бременността мефипристон.

Съдия от Тексас отмени дългогодишното одобрение на широко използваното лекарство за аборти мифепристон, предаде Би Би Си. Хапчето е разрешено от повече от 20 години и се използва в повече от половината случаи на прекъсване на бременност в САЩ.

В становище от 67 страници съдията Матю Кацмарик, назначен от бившия президент Доналд Тръмп, отложи собственото си решение за седем дни, за да даде на правителството време да обжалва. Решението му може да ограничи достъпа до лекарството за милиони жени.

В съдебен иск, подаден от групата против абортите в Тексас - ''Алианс за защита на свободата'', се твърди, че безопасността на лекарството никога не е била надлежно проучена.

В решението си съдия Кацмарик заяви, че одобрението на лекарството от страна на Агенцията по храните и лекарствата (FDA) през 2000 г. е нарушило федералните правила, които позволяват ускорено одобрение на някои лекарства.

Преди да одобри мифепристона през 2000 г., Агенцията за контрол на храните и лекарствата (FDA) го е разглеждала четири години.

Решението може допълнително да ограничи достъпа до аборти в цялата страна, след като миналата година Върховният съд на САЩ премахна конституционната защита на процедурата, предизвиквайки вълна от забрани в отделните щати.

Мифепристонът, част от двукомпонентна схема за предизвикване на аборт, ефективно спира бременността, докато второ лекарство - мизопростол, изчиства матката. За първи път лекарството е одобрено за прекъсване на бременност до седмата седмица от зачеването. През 2016 г. одобрената му употреба е удължена до първите 10 седмици от бременността. Мифепристон се използва и за лечение на жени, претърпели спонтанен аборт, и синдром на Кушинг - състояние, свързано с хормоните.

FDA, Американският колеж по акушерство и гинекология (ACOG) и други основни медицински организации твърдят, че както мифепристонът, така и мизопростолът са безопасни за употреба.

Администрацията на Байдън нарече решението на съдия Матю Кацмарик "следващата голяма стъпка към националната забрана на абортите" и заяви, че планира да се бори срещу решението за забраната на медикамента за прекъсване на бременността мефипристон, съобщи Би Би Си.

В изявление президентът Джо Байдън заяви: "Днес един федерален окръжен съдия в Тексас постанови, че лекарство с рецепта, което се предлага от повече от 22 години, одобрено е от FDA и се използва безопасно и ефективно от милиони жени тук и по света, не трябва повече да бъде одобрявано в Съединените щати. В този случай съдът е заменил с преценката си FDA - експертната агенция, която одобрява лекарствата. Ако това решение остане в сила, тогава на практика няма да има рецепта, одобрена от FDA, която да е в безопасност от този вид политически, идеологически атаки".

"Това не засяга само жените в Тексас - ако бъде прието, то ще попречи на жените във всеки щат да имат достъп до лекарството, независимо дали абортът е законен в даден щат", каза той.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

мифепристон, Хапче, аборти

Още по темата