Белгия поема днес за 13-и път председателството на Съвета на ЕС. Като водеща задача в следващите шест месеца белгийското председателство си поставя продължаването на помощта за Украйна, предаде БТА.
Първостепенна задача ще бъде осигуряването на устойчива политическа, икономическа, военна, хуманитарна и правна помощ за украинската страна, сочи програмата на председателството. Допълва се, че днес ЕС е изправен пред няколко едновременни предизвикателства, сред които са войната на Русия в Украйна, енергийната криза, дезинформацията, промените в природата и подновеният конфликт в Близкия изток. Една от главните задачи ще бъде преодоляването на съпротивата на Унгария срещу предвидената финансова помощ за Украйна в размер на 50 млрд. евро.
Белгия ще се стреми към напредък в постигането на целите за опазване на природата и за подобряване на икономическата среда. Внимание ще бъде насочено и към младите европейци, които тази година за пръв път ще гласуват за евродепутати.
Програмата предвижда през май да бъде отбелязана 20-годишнината от най-голямото разширяване на ЕС, когато се присъединиха 10 държави от Централна Европа. Председателството изразява готовност да продължи работата по окончателното приемане на промените в европейското законодателство за миграцията и по укрепването на Шенгенското пространство.
За последен път Белгия ръководи Съвета на ЕС през 2010 година. Бюджетът на тазгодишното председателство бе определен на 100 милиона евро.
Година на Италия в Г-7
Италия поема от днес ротационното председателство на Г-7 - групата обединяваща САЩ, Италия, Франция, Великобритания, Германия, Япония и Канада, съобщават световните агенции и италианските новинарски медии.
Рим поема ротационното председателство на Голямата седморка от Япония (ротационен председател през 2023 г.) в момент на глобални напрежения по два фронта - конфликта в Украйна и конфликта между израелците и палестинците. Друга важна тема ще са отношенията с Китай. Въпросите, свързани с климата, хранителната сигурност, здравеопазването в глобален план и състоянието на жените по света също ще бъдат приоритети на италианското ротационно председателство.
Особено внимание ще бъде отделено през цялата година и на напредъка в областта на изкуствения интелект и предимствата и рисковете, произтичащи от това.
Сред водещите приоритети ще бъде и незаконната миграция и борбата с трафикантите на мигранти. Внимание в тази връзка ще бъде отделено на Африка, където се води своеобразна конкуренция между Глобалния изток и Глобалния запад. В тази насока Италия ще фокусира вниманието си и как Г-7 ще допринася за развитието на африканския континент, за да не се налага африканците да избират пътя на незаконната миграция оттам към ЕС.
Очаква в началото на италианското ротационно председателство на Г-7 италианският премиер Джорджа Мелони да представи и своя "План Матей" за развитие на Африка. Планът носи името на покойния ръководител на италианския енергиен гигант ЕНИ Енрико Матей, утвърдил партньорски отношения с чужди страни на принципа на взаимоизгодното и равнопоставено сътрудничество. Такива отношения Мелони иска да бъдат утвърдени между Италия и Африка, и в по-широк план - между Европа и Африка.
От 13 до 15 юни в южния италиански курорт Борго Егнация, в област Пулия, ще се проведе срещата на върха на Г-7.
От създаването на Г-7 в началото на 70-те години на миналия век Италия е била ротационен председател на групата 4 пъти - през 1980, 1987 г., 1994 и 2017 г., като тогава срещите на върха на лидерите от Голямата седморка се проведоха съответно във Венеция (на два пъти), в Неапол и Таормина.
В около 10-те години, в които Г-7 беше Г-8 с присъединяването на Русия, Италия е била ротационен председател два пъти - през 2001 г. и през 2009 г., като тогава съответно срещите на върха бяха в Генуа и Акуила. От тях тази в Генуа - първата лидерска среща на формата Г-8, беше белязана от протести на антиглобалисти, прераснали в насилие и отнели живота на един човек.
С течение на времето на срещите на върха на Г-7 е канен редовно да присъства и ЕС, представляван от председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет.
Ключов момент за Г-7 през настоящата година ще е това, че през тази година има избори в две от страните членки на групата - САЩ и Великобритания. Изборите за Европарламент, които ще засегнат съответно Италия, Франция и Германия. Всички тези избори може да променят политическия пейзаж във всяка една страна от Голямата седморка през 2024 г.
БРИКС удвоява състава си
От днес групата БРИКС от пет членки (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка) вече ще наброява 10 членки, предадоха световните агенции. Към БРИКС на срещата на върха на групата, проведена през август в Йоханесбург в Южна Африка, бяха поканени да се присъединят Аржентина, Етиопия, Египет, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. На 29 декември обаче Аржентина отхвърли офертата.
До това разширяване на БРИКС не се стигна лесно. Китай и Русия бяха ентусиазирани от разширяване на формата, замислен едно време като икономически, но напоследък превърнал се в геостратегически и фактически в противотежест на формата Г-7. Индия и Бразилия бяха по-сдържани по въпроса за разширяването на БРИКС. Решението да бъдат поканени гореспоменатите страни да се присъединят към групата беше плод на консенсус.
От новите членки повечето са от региона Северна Африка-Близък изток. Любопитното е, че две от тези страни са съперници в един и същи регион и това са Саудитска Арабия и Иран. С посредничеството на Китай миналата година те подобриха отношенията си, но все още имат разногласия по редица въпроси.
БРИКС досега се въздържа да последва примера на Запада да се присъедини към западните санкции срещу Русия заради войната в Украйна.
От днес ротационен председател на БРИКС е именно Русия, която ще организира срещата на върха на 10-те лидери на страните членки от групата в Казан на 16 октомври.
През настоящата година в три от първоначалните членки на БРИКС ще има избори - президентски и местни избори в Русия, общи избори в Република Южна Африка и парламентарни избори в Индия, припомнят още агенциите.