С акцент върху сигурността Полша поема от днес ротационното председателство на Съвета на ЕС. То се сменя между страните членки на шест месеца. Полша оглавява председателството за втори път от присъединяването си към ЕС. България също веднъж е била председател.
Европа е поставена пред изпитание заради войната на Русия срещу Украйна, се отбелязва в програмата на председателството. Свидетели сме на нарастващо геополитическо напрежение, подкопаване на основания на правила международен ред, хибридни атаки срещу европейската демокрация и сигурност. ЕС трябва да защитава своите граждани и да се грижи за страните в непосредствено съседство, се допълва в документа, цитиран от БТА.
Отговорността към бъдещите поколения изисква единство в ЕС и защита на европейските ценности за демокрация, свобода и върховенство на закона, отбелязва председателството и изразява намерение да работи за укрепване на европейската сигурност във всички измерения - външно, вътрешно, информационно, икономическо, енергийно, продоволствено и здравно.
Полша възнамерява да работи за съгласувани действия в областта на отбраната заедно с НАТО, като отчита нуждата от увеличаване на военните разходи, повишаване на военното производство и задълбочено обсъждане на необходимото за тези цели финансиране. Варшава изразява намерение да положи усилия за намаляване на незаконната миграция и за подобряване на политиката за връщане на мигрантите без право на престой в ЕС.
По въпроса с разпространението на дезинформация Полското председателство предвижда усилия за ограничаване на поляризацията и радикализацията в обществото, с развитие на способности за разпознаване и премахване на дезинформация, с дългосрочни мерки за образование на гражданите и за укрепване на гражданското общество. По отношение на енергийната сигурност председателството отбелязва, че заради войната вносът в ЕС на газ и петрол от Русия бе намален с около две трети, но следва да се прекрати изцяло. Полша предвижда също стъпки за намаляване на цените на енергията в ЕС и за подобряване на физическата сигурност и киберсигурността на европейската енергийна инфраструктура.
Г-7 се поема от Канада
От днес Канада е официално ротационен председател на Г-7 (САЩ, Великобритания, Франция, Германия, Италия, Япония и Канада). Страната поема ротационното председателство от Италия и ще го предаде догодина на Франция.
Канада се присъединява към Голямата седморка през 1976 г., припомня БТА. По това време в Г-7 влизаха Франция, Германия, Италия, Япония, Обединеното кралство и САЩ и тя беше замислена като дискусионен форум, на който най-развитите икономики в света обсъждат конкретни отговори на глобални кризи, се отбелязва в публикация в раздела за международни отношения в сайта на канадското правителство.