Британският парламент подновява работа днес, обяви председателят на Камарата на общините Джон Бъркоу, след като Върховният съд на Обединеното кралство постанови, че премиерът Борис Джонсън незаконно е разпуснал законодателния орган за пет седмици. Бъркоу приветства съдебното решение, което е прието единодушно. Гражданите на Великобритания очакват от парламента да изпълнява функциите си, отбеляза той и подчерта, че е инструктирал подчинените си да подготвят възобновяването на работата на Камарата на общините, след като е разговарял с партийните лидери. Според него няма да е възможно да се задават въпроси на премиера заради изискванията за предварително уведомяване, но е възможно да се препитат министри.
Няколко британски партии поискаха оставката на премиера. Лидерът на Лейбъристката партия Джеръми Корбин коментира, че Джонсън трябва да "преразгледа позицията си" и да подаде оставка. Това ще го направи "премиера с най-краткия мандат в историята", смята лейбъристът. Говорителите на Шотландската национална партия и на националистическата Партия на Уелс (Плейд Къмри) също поискаха оставката на премиера.
Решението на Върховния съд на Великобритания прави по-трудно сключването на споразумение за Брекзит, заяви Борис Джонсън в Ню Йорк и спешно отпътува обратно за Великобритания. Джонсън каза, че не е съгласен с решението на Върховния съд, но ще го уважи. "Очевидно това е съдебно решение, което ще спазим, ние ще уважим съдебния процес. Не мисля, че това е правилно, но ние ще продължим напред и разбира се, парламентът ще поднови работа. Най-важното нещо е да осигурим Брекзит на 31 октомври", коментира Джонсън.
Според Върховния съд решението на Джонсън е възпрепятствало работата на депутатите. "Ефектът върху основите на нашата демокрация беше изключителен”, заяви председателят на съда лейди Бренда Хейл. По думите ѝ спирането на работата на парламента е станало без основателни причини и е попречило на изпълнението на конституционните му функции. Единодушното решение на 11-те съдебни заседатели е, че председателите на Камарата на общините и на Камарата на лордовете трябва да решат какво да правят по-нататък.
РАЗВИТИЕ
Новата парламентарна сесия започва с реч на кралицата пред парламента, в която се очертават приоритетите на правителството. Тази година е планирано монархът да говори пред депутатите на 14 октомври. Парламентът заседава до 2-3 дни преди речта й.