Медия без
политическа реклама

Британският парламент възобнови битката за Брекзит

Премиерът Борис Джонсън пак обеща да излезе от ЕС на 31 октомври, след като опозицията поиска оставката му и избори

25 Септ. 2019
ЕПА/БГНЕС
Председателят на Камарата на общините Джон Бъркоу съобщи пред журналисти в Лондон, че долната камара на парламента ще поднови незабавно работата си.

Британският парламент подновява работа днес, обяви председателят на Камарата на общините Джон Бъркоу, след като Върховният съд на Обединеното кралство постанови, че премиерът Борис Джонсън незаконно е разпуснал законодателния орган за пет седмици. Бъркоу приветства съдебното решение, което е прието единодушно. Гражданите на Великобритания очакват от парламента да изпълнява функциите си, отбеляза той и подчерта, че е инструктирал подчинените си да подготвят възобновяването на работата на Камарата на общините, след като е разговарял с партийните лидери. Според него няма да е възможно да се задават въпроси на премиера заради изискванията за предварително уведомяване, но е възможно да се препитат министри.

Няколко британски партии поискаха оставката на премиера. Лидерът на Лейбъристката партия Джеръми Корбин коментира, че Джонсън трябва да "преразгледа позицията си" и да подаде оставка. Това ще го направи "премиера с най-краткия мандат в историята", смята лейбъристът. Говорителите на Шотландската национална партия и на националистическата Партия на Уелс (Плейд Къмри) също поискаха оставката на премиера.

Решението на Върховния съд на Великобритания прави по-трудно сключването на споразумение за Брекзит, заяви Борис Джонсън в Ню Йорк и спешно отпътува обратно за Великобритания. Джонсън каза, че не е съгласен с решението на Върховния съд, но ще го уважи. "Очевидно това е съдебно решение, което ще спазим, ние ще уважим съдебния процес. Не мисля, че това е правилно, но ние ще продължим напред и разбира се, парламентът ще поднови работа. Най-важното нещо е да осигурим Брекзит на 31 октомври", коментира Джонсън.

Според Върховния съд решението на Джонсън е възпрепятствало работата на депутатите. "Ефектът върху основите на нашата демокрация беше изключителен”, заяви председателят на съда лейди Бренда Хейл. По думите ѝ спирането на работата на парламента е станало без основателни причини и е попречило на изпълнението на конституционните му функции. Единодушното решение на 11-те съдебни заседатели е, че председателите на Камарата на общините и на Камарата на лордовете трябва да решат какво да правят по-нататък.

 РАЗВИТИЕ

Новата парламентарна сесия започва с реч на кралицата пред парламента, в която се очертават приоритетите на правителството. Тази година е планирано монархът да говори пред депутатите на 14 октомври. Парламентът заседава до 2-3 дни преди речта й. 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?