България е на шесто място в Европа по трафик на хора, показва огласен днес доклад на Групата за борба с трафика на хора, учредена от Съвета на Европа (GRETA). Съпоставката е между 47 държави, които членуват в общоевропейската организация.
Докладът на групата отразява тенденциите през периода 2015-2018 г. Общият извод е, че има нарастване с 44% на нарушенията на Конвенцията на Съвета на Европа срещу трафика на хора: от 10 598 през 2015 г. броят им е скочил на 15 310. Това са регистрираните случаи, но много други остават извън полезрението на властите.
България запазва устойчива тенденция като от 409 случаите са се увеличили до 443 годишно. Рязко увеличение има във Великобритания - от 3266 на 6993 и във Франция - от 1826 на 2819. В Нидерландия и Румъния има спад, като Румъния почти се е изравнила с България (497 случая), след като през 2015 г. е имала двойно повече случаи на трафик на хора. Това означава, че ако тенденцията се е запазила, в доклада за 2019 г. България може да измести Румъния от петото място.
Трафикът на хора засяга главно черноработници от страни извън ЕС за богатите западни държави. Българските трафиканти са се специализирали в трафик на проститутки главно от ромските общности, а румънските - в трафик на просяци, включително и деца, от същите общности.
Докладът прави общия извод, че преследването и наказването на трафикантите е общо взето незадоволително и че не отговаря на изискванията на приетата преди 12 години конвенция. Закрилата на децата и на другите жертви на трафика също не отговаря на утвърдените европейски стандарти. Като положителна тенденция се отбелязва приемането на закони в някои държави за освобождаване от наказателна отговорност на жертвите на трафик, които са извършили престъпления по принуда, както и криминализирането на ползването на услуги от жертви на трафик.
Освен доклада GRETA публикува и декларация за опасностите, които създава трафикът на хора в условията на пандемия. Държавите са призовани да не затварят убежищата за жертвите на трафика. „Обикновено те убягват от погледа, но не бива да убегнат от мислите ви“, пише в документа.