Медия без
политическа реклама

Има шанс България да е изцяло в Шенген още от 1 януари

Към Гърция ще е свободно, но поне 6 месеца ще се запази граничния контрол между България и Румъния по суша

22 Ноем. 2024Обновена
Romania insider

Унгарският министър на вътрешните работи Шандор Пинтер обяви, че има шанс България и Румъния да се присъединят напълно към Шенген още от 1 януари 2025 г. След среща в Будапеща с колегите си от България и Румъния - Атанас Илков и Каталин Предою, Пинтер заяви официално, че двете балкански страни са "на една крачка от пълното си присъединяване към шенгенската зона и по суша".

В момента Унгария председателства Европейския съюз и по нейна инициатива в Будапеща се провеждат разговори по въпроса с пълноправното ни членство в Шенген. На тях присъства и вътрешният министър на Австрия - Александер Шаленберг, чиято страна остава последната от ЕС, която не е вдигнала ветото си за присъединяването на България и Румъния.

Унгарският вътрешен министър Пинтер допълни на брифинга пред медиите, че окончателното решение ще бъде взето на срещата на вътрешните министри на ЕС на 11 декември. 

"Днес имаме възможността да се поздравим с голямата крачка, която направихме. Аз изказах моята изключителна благодарност към унгарското председателство и в частност към министър Шандор Питер. Без тази организация и доверие ние нямаше да имаме такъв напредък за пълноправното ни членство в Шенгенското пространство. Показахме напредъка на България в сигурността, усилията и държавността, а именно намаляването на миграционния натиск със 70% и инвестициите по българо-турската граница". Това обяви българският министър на вътрешните работи Атанас Илков, който беше на среща в Будапеща с колегите си от Австрия, Румъния и Унгария.

Илков добави, че следваща стъпка ще е повишаване на административния капацитет на гранична полиция с над 1000 новообучени служители, които ще стъпят на българо-турската граница.

"Технически вече се работи по решението за пълноправното членство на България и Румъния. В тези 6 месеца ще изследваме средата за сигурност с контрол, който практикуват колегите от Австрия и Германия. Ако настъпи промяна, ще вземем допълнителни мерки в сферата на сигурността', каза още вътрешният министър.

Румънският вътрешен министър Каталин Предою каза, че Австрия вече не налага вето по въпроса. Той заяви, че е уверен, че до края на годината Румъния ще постигне успех по отношение на приема си в Шенген.  "Днес в Будапеща преминахме през много важна граница", подчерта той. 

Унгарският министър на вътрешните работи Шандор Пинтер също заяви, че пълното присъединяване на България и Румъния е възможно да се осъществи през януари. Еврокомисарят по въпросите на миграцията Илва Йохансон каза, че се надява двете страни да бъдат приети в Шенген през януари, тъй като са изпълнили необходимите критерии. 

Представеният от вътрешните министри пакет за опазване на външните граници предвижда страните участници в срещата в Будапеща да изпратят общ контингент гранични служители, които ще бъдат разположени на българско-турската граница, каза Пинтер. Подробностите и точният брой на служителите, които всяка страна ще изпрати, ще се решат до декември. 

След срещата министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер говори за изпълняването на "следваща важна стъпка в посока гласуване" на срещата на вътрешните министри от ЕС през декември. Той заяви, че все пак окончателното решение ще бъде взето през декември и поиска "да преминем от другата страна на моста едва когато стигнем до него". 

На границата между Румъния и България граничният контрол ще продължи още известно време, обясни Карнер. По-късно стана ясно, че този контрол ще се запази поне 6 месеца.

Карнер похвали резултата от досегашните усилия. Преди ветото на страната ни през 2022 г. на източната граница на Австрия се залавяха по около 70 000 души, в момента са 3000, "движим се в посока нула", заяви той. 

По-късно Унгария пусна в "Туитър" и текста на приетата декларация.

 

България и Румъния се присъединиха към Шенген по въздух и море и през март тази година, но Австрия продължи да настоява, че са необходими допълнителни мерки за ограничаване на миграционния поток през двете балкански страни преди да бъде вдигнат контролът и по сухопътните граници.

Приветствам положителните резултати от неформалните разговори днес в Будапеща, написа в "Туитър" председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по повод срещата на министрите на вътрешните работи на България, Румъния, Австрия и Унгария.

"Мястото на България и Румъния е в Шенгeн. Премахването на проверките по сухопътните граници е последното препятствие. Следващият етап е официално решение на Съвета на ЕС. Нека 2025 г. донесе по-силен Шенген", добавя Фон дер Лайен. На 12 декември Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи се очаква да гласува на заседание в Брюксел за отпадането на проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния. 

 

Какво точно се казва в приетата днес в Будапеща декларация:

В документа се казва, че на 22 ноември 2024 г., унгарското председателство на Съвета на ЕС, Румъния, България и Австрия са признали напредъка, постигнат в понижаването на незаконната миграция към Европа и към въпросните страни и са са се споразумели за следното:

- да продължат съвместните си начинания за борба с незаконната миграция към Европа и към техните територии;

- да продължат общите си действия за борба с нарушаващата правилата миграция в съответствие с общата декларация на Австрия, Румъния и България от 29 декември 2023 г.;

- да направят всичко по силите си за предотвратяване на нелегалното еднопосочно преминаване на мигранти през техните територии и да осъществяват гладко процесите по връщане и прехвърляне по силата на съответните споразумения;  

- да смекчат ефекта от потенциалната промяна на миграционните модели, който може да се възникне като непосредствена последица от отсъствието на вътрешни граници (в Европейския съюз), да продължат да упражняват граничен контрол вътре в границите на ЕС с въвеждането на гранични проверки в съответствие с Шенгенския граничен кодекс по сухопътните граници между Унгария и Румъния и между Румъния и България за първоначален период от най-малко шест месеца. Целта е да се предотврати всяка сериозна заплаха за държавната политика и за вътрешната сигурност;

- в духа на солидарност продължават да подкрепят България в защитата на външните сухопътни граници на ЕС с Турция с разполагането на международен полицейски контингент от 100 гранични служители (15 от Австрия, 25 от България, 20 от Унгария и 40 от Румъния).

В заключението на днешната обща декларация се казва, че страните са се споразумели до края на тази година да започнат необходимите стъпки за приемането на официалното решение на Съвета на ЕС за определянето на дата за отмяната на проверките по вътрешните граници в ЕС с България и Румъния и по границата между двете страни.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Румъния, България, Шенген

Още по темата