Медия без
политическа реклама

Делото за корупция срещу премиера Нетаняху започва утре

След повече от три години разследване, повдигнати обвинения по три дела и три национални избори, израелският премиер Бенямин Нетаняху ще влезе в съдебната зала в Йерусалим в неделя за началото на процеса си за корупция.

Преди повевече от година срещу Нетаняху бяха повдигнати три обвинения. Две от тях са затова, че си е купил позитивно отразяваща го преса, а третото твърди, че е получил незаконни подаръци от богат дарител. Той ги отрече и нарече разследванията срещу него „лов на вещици“.

Изпитанието на Нетаняху се забави с два месеца, след като бяха предприети спешни мерки за борба с пандемията от коронавирус, която ефективно затвори израелските съдилища. Сега, когато инфраструктурата на Израел се съживява, съдът отново е отворен за работа.

През това време Нетаняху с усилие успя да се задържи на власт - което означава, че в неделя най-накрая ще стане първият действащ министър-председател на Израел, който подлежи на изпитание. (Всеки друг премиер за последните две десетилетия е разследван; Ехуд Олмерт, който в крайна сметка влезе в затвора за корупция, подаде оставка преди обвинението си.)

Съдебният процес е „наистина безпрецедентен“, заяви в четвъртък Ювал Шани, вицепрезидент по изследванията на Израелския институт за демокрация.

Ето пет неща, които трябва да знаете, докато процесът започва.

1. Нетаняху ще има ограничени участия в съда.

Всеки ден, който Нетаняху прекарва в съдебната зала, го държи далеч от други правителствени дела - и задълбочава притеснителната картина лидерът на Израел да седи на масата на подсъдимия.

Миналата седмица Нетаняху поиска от тримата съдии, които изслушват неговия случай, да го извинят за първия ден на процеса, като в частност твърди, че петимата му телохранители ще нарушат указанията на Министерството на здравеопазването, определящи ограничения за броя на хората в съдебната зала, и че първият ден е просто „техническа“ дискусия между адвокатите.

Съдиите отговориха, че той трябва да бъде там за първия ден на процеса. „Това е така във всяка наказателна процедура, включително и в настоящата наказателна процедура“, казаха те.

Но съдиите вероятно няма да настояват Нетаняху да се явява за всяко заседание след първото според изследователя на Института за демокрация на Израел Амир Фукс. Все пак, отбелязва Фукс, той ще трябва да бъде информиран и консултиран след всяко съдебно заседание.

„Той ще трябва да бъде запознат с процеса, дори ако физически не е там“, каза Фукс.

2. Процесът може да продължи поне година - а окончателната присъда може да отнеме повече време.

В случая на Нетаняху може да минат няколко месеца, преди съдът отново да заседава, тъй като защитата трябва да получи време да прегледа всички материали, генерирани по време на разследването. Когато съдът се събере отново, той може да изслуша над 300 свидетели на обвинението.

Това означава, че процесът може да отнеме до една година, а с обжалвания пред Върховния съд окончателната присъда може да отнеме още повече. Обжалванията на Олмерт след присъдата му, за сравнение, отнеха повече от три години.

Дори ако съдът се произнесе в полза на Нетаняху, сагата може да не приключи. Прокуратурата може да обжалва оправдателната присъда на подсъдимия и често го прави.

3. Нетаняху вероятно ще може да изслужи мандата си на премиер.

Според израелския закон премиер, който е осъден за престъпление, трябва да се оттегли, но само след като има окончателна присъда. Според условията на споразумение за управление, което Нетаняху постигна този месец , той е определен да остане министър-председател само 18 месеца, преди да предаде властта на коалиционния си партньор Бени Ганц на 17 ноември 2021 г.

След тази дата Нетаняху ще е вицепремиер. Това би могло да му създаде неприятности, дори ако все още не е произнесена окончателна присъда. Това е така, защото различни от премиера министри и депутати трябва да подадат оставка или да вземат отпуск, докато са под обвинение.

Но сегашното съдебно дело предполага, че и тогава нещата няма да приключат. В отговор на съдебно дело, според което на Нетаняху не бива да се разрешава да съставя правителство, докато е под обвининение, съдът постановява, че той няма законовите основания да се намесва в работата на Кнесета или на изпълнителната власт.

След като Нетаняху отстъпи като министър-председател, съдът вероятно ще бъде помолен да го принуди да подаде оставка. 

4. Нетаняху няма да е единствен в залата

Там ще е и Арнон Мозес, издател на всекидневника на иврит „Йедиот Ахронот“, и Шаул и Ирис Елович, притежаващите контролния пакет на израелската телекомуникационна компания Bezeq, както и собственици на уебсайта за новини Walla. Те са обвинени в предоставяне на Нетаняху благоприятно покритие в замяна на политически услуги.

Също така се очаква трима бивши държавни служители, които Нетаняху е наел, да дадат показания срещу него. Шломо Филбер беше генерален директор на Министерството на съобщенията, който уж предложи регулаторни промени в полза на Елович по искане на Нетаняху. Ари Харов е бившият началник на кабинета на Нетаняху и е записал личните срещи на Нетаняху с Мозес. А Нир Хефец беше съветник и говорител на Нетаняху, който уж е регулирал положителното отразяване на дейността на премиера в Walla. Всички са получили имунитет от наказателно преследване.

5. Процесът няма да бъде излъчван по телевизията.

Израелците, които нямат търпение да чуят какво ще кажат звездните свидетели и другите в процеса, вероятно ще трябва да получават информацията постфактум. Въпреки че има много обаждания, с които се настоява Йерусалимският съд да предава по телевизията процеса на Нетаняху, засега няма планове това да се случи./БГНЕС

 

Още по темата