Руският национален фонд за благосъстояние (НФБ) ще се освободи напълно от доларовите активи в рамките на един месец, заяви руският финансов министър Антон Силуанов в рамките на Международния икономически форум в Санкт Петербург (ПМИФ), цитиран от “Российская газета“ и Агенция Фокус.
Сега делът на доларовите активи в НФБ, който е държавен инвестиционен фонд е 35 на сто, което е 120 млрд.долара. Според министъра на финансите, след промените структурата на фонда ще изглежда така: 40 на сто - в евро, 30 на сто- в китайски юани, 20 на сто- в злато, 5 на сто - в лири стерлинги и японски йени. Към 1 май състоянието на Фонда възлиза на 13,825 трилиона рубли (185,87 милиарда долара), или 12 на сто от очаквания обем на руския БВП през 2021 година. Обемът на ликвидните активи на фонда (средства по сметки в Банката на Русия) възлиза на 8,66 трилиона рубли (116,43 милиарда долара).
По отделни сметки в Банката на Русия, конкретно, са вложени 39,8 милиарда долара, 34,6 милиарда евро, 8,5 милиарда лири, 600,4 милиарда японски йени и 110,5 милиарда китайски юана. Обемът на дълговите книжа на чужди държави е 3 млрд. долара.
Само часове по-късно руският вицепремиер Александър Новак заяви, че богатата на петрол и природен газ държава може скоро да се изкуши да се откаже от петролните договори, деноминирани в щатски долари, ако администрацията на президента на САЩ Джо Байдън продължи да налага целенасочени икономически санкции.
"В идеалния случай бихме предпочели да не се отдалечаваме от долара, тъй като той е международна валута, използвана за сетълменти", каза Новак пред бизнес телевизия CNBC по време на Международния икономически форум в Санкт Петербург. "Но ако нашите американски партньори създадат такъв тип ситуация, няма да имаме друг избор, освен постепенно да направим това“, добави той.
Тези ходове идва дни преди срещата на върха между руския президент Владимир Путин и американския президент Джо Байдън по-късно този месец.
"Ще продължим да бъдем световен лидер на пазара на изкопаеми горива и ще провеждаме диверсификация, като се насочим към нефтохимическите и пазарите на втечнен природен газ", отбеляза Новак. "Плюс разработването на ново енергийно производство и чиста енергия“, продължи той, цитирайки водородните и технологии за съхранение на въглерод, както и разработването на нови горива, наред с други проекти.
През октомври 2019 г. най-голямата руска петролна компания "Роснефт" определи еврото като валута по подразбиране за целия свой нов износ на суров петрол в опит да се предпази от въздействието на американските санкции.