Медия без
политическа реклама

САЩ поискаха контрол върху ключов украински газопровод

13 Апр. 2025

Съединените щати са поискали контрол над ключов газопровод в Украйна, използван за транспортиране на руски газ до Европа, твърди "Гардиън".

Американски и украински официални лица се срещнаха в петък, за да обсъдят предложенията на Белия дом за сделката за минерали. Доналд Тръмп иска Киев да предаде своите природни ресурси като "отплата" за оръжията, доставени от предишната администрация на Байдън.

Разговорите стават все по-ожесточени, съобщи Ройтерс. Последният американски проектодокумент е по-"максималистки" от първоначалната версия от февруари, която Вашингтон предложи за украинските редки метали, петрол и газ на стойност 500 милиарда долара.

Позовавайки се на източник, близък до разговорите, новинарската агенция съобщи, че най-новият проектодокумент включва искане Международната финансова корпорация за развитие на правителството на САЩ да поеме контрола над газопровода.

Той минава от град Суджа в западна Русия до украинския град Ужгород, на около 1200 км, на границата с ЕС и Словакия. Построен по съветско време, тръбопроводът е ключова част от националната инфраструктура и основен енергиен маршрут.

На 1 януари Украйна спря доставките на газ, когато изтече петгодишният ѝ договор с руската държавна енергийна компания "Газпром". И двете страни преди това са спечелили стотици милиони евро от транзитни такси, включително през първите три години на пълномащабна война.

Володимир Ланда, старши икономист в Центъра за икономическа стратегия, мозъчен тръст в Киев, заяви, че американците искат "всичко, което могат да получат". Техните нагли "колониални" искания имат малък шанс да бъдат приети от Киев, прогнозира той.

Миналата есен Володимир Зеленски предложи на САЩ достъп до слабо развития минерален сектор на Украйна. Той предвиждаше сделка, при която бъдещата администрация на Тръмп да доставя оръжия на Украйна в замяна на бъдещи печалби от съвместни инвестиции.

Миналата седмица Доналд Тръмп се оплака, че Зеленски се опитва да "се откаже от споразумение" и заяви, че украинският президент ще има "големи проблеми", ако не подпише.

Пред журналисти в четвъртък Зеленски заяви, че е готов да сключи сделка за модернизиране на страната си, но Украйна може да се съгласи само ако има "паритет" между двете страни, като приходите се поделят "50 на 50".

"Аз просто защитавам това, което принадлежи на Украйна. То трябва да е от полза както за Съединените щати, така и за Украйна. Това е правилното нещо", каза Зеленски. Министерството на финансите на САЩ потвърди, че се водят "технически" разговори.

Междувременно специалният пратеник на САЩ за Украйна, Кийт Келог, заяви, че неговите забележки относно възможно разделяне на Украйна са били погрешно интерпретирани. В интервю за "Таймс" Келог каза, че страната може да бъде разделена "почти като Берлин след Втората световна война" като част от мирно споразумение.

Пишейки в X, Келог каза, че е имал предвид "сили за устойчивост след прекратяване на огъня в подкрепа на суверенитета на Украйна". Според този план руските войски ще останат на територията, вече завзета от Москва, а британски и френски сили ще бъдат разположени в Киев и в други части на страната.

В петък специалният пратеник на Тръмп Стив Уиткоф проведе разговори с Владимир Путин в Санкт Петербург. 

Междувременно на среща на контактната група за отбрана на Украйна в петък съюзниците на Киев обявиха рекордна допълнителна военна помощ в размер на 21 милиарда евро. Те обвиниха Путин, че бави споразумението за 30-дневно прекратяване на огъня, което Украйна е приела.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Русия, Украйна, САЩ