Медия без
политическа реклама

ЕК ще направи нов опит за преговори с Македония и Албания

Европарламентът също насърчи приобщаването в ЕС на двете държави

29 Яну. 2020
Ден преди огласяването на работната програма председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен се срещна в Брюксел с албанския премиер Еди Рама
Пресслужба на ЕК
Ден преди огласяването на работната програма председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен се срещна в Брюксел с албанския премиер Еди Рама

Еврокомисията прие работната си програма за 2020 г., сред чиито приоритети е и започването на преговори за членство със Северна Македония и Албания. Те бяха блокирани миналата есен от френския президент Еманюел Макрон, който поиска първо да се изработи нов механизъм за присъединителни преговори.

„ Европейският съюз се ангажира да задълбочи партньорството си със Западните Балкани - регион, с който споделя много. Надеждната перспектива за присъединяване на региона е от първостепенно стратегическо значение за Европейския съюз и за самия регион, което ще бъде потвърдено от приноса на Комисията за срещата на върха ЕС-Западни Балкани в Загреб през май 2020 г.“, пише в документа.Европейската комисия обещава "да продължи да настоява за започване на преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания", като същевременно ще се посвети на подобряване на процеса на присъединяване към ЕС чрез нова методология и по-силна инвестиционна рамка.

Западните Балкани и Африка са основните приоритети на Европейската комисия по отношение на външната политика и ролята на ЕС в света. ЕС ще "продължи да се бори" за "ред, основаващ се на правила" и всички инициативи на работната програма ще имат силно външно измерение за засилване на геополитическата роля на Европейската комисия.

Също днес в Брюксел ръководителите на парламентите на страните от Западните Балкани се събраха на среща на върха по покана на председателя на Европейския парламент Дейвид Сасоли. Към тях се присъедини председателят на парламента на Хърватия, която е ротационен председател на Съвета на ЕС. Пред журналисти Давид Сасоли заяви: „Днешната среща на върха потвърди категоричното ни убеждение, че Западните Балкани и Европейският съюз споделят обща съдба. Ние твърдо вярваме, че разширяването на ЕС ще бъде от полза както за хората от региона, така и за страните членки на ЕС и би могла да доведе до така необходимото помирение в региона. Сега трябва да направим нужното тази политическа воля да се превърне в конкретни действия.“

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?