Медия без
политическа реклама

Партиите са доволни от решението на ЕС да не преговаря с РС Македония

Конституционните промени не са европейски ценности, а диктат, възмути се македонският премиер Християн Мицкоски

26 Септ. 2024Обновена
БНР

Новината, че Албания започва преговори за членство в Европейския съюз отделно от Северна Македния, се оказа доста коментирана в кулоарите на парламента. Очаква се Тирана да започне преговори на 15 октомври. Партиите злорадо окачествиха решението на ЕС като правилно и дори гласуваха в парламента декларация, осъждаща ''систематичното и методично разрушаване на диалога между Република Северна Македония и Република България и провокативни и обидни изявления спрямо България от страна на управляващите политически фактори в Република Северна Македония".

Първо се изказа лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов, който в настоящия парламент е и председател на комисията по външна политика, а следобед се очаква комисията да се събере, за да обсъди случващото се. Миналата седмица герберският водач поиска оставката на македонския вицепремиер Александър Николоски заради това, че в телевизионно предаване нарече българите ''нецивилизовани'' и ''мизерници''. Думите на последния бяха провокирани от това, че по време на срещата между президента Румен Радев и македонския президент Гордана Силяновска - Давкова е липсвало македонското знаме. Борисов пък се закани, че ЕНП ще бъдат информирани каква е позицията на Скопие спрямо България. 

Пред журналисти в парламента водачът на герберите заяви, ''че всеки, който нарушава добрия тон, а България не е такава, защото ние с нищо не нарушихме добрия тон, ще понесе последствията от това''. "Така действат европейските институции. Те не заплашват, те не обиждат, а резултатът е, че Албания върви напред. Тя прие българското малцинство, а нашите колеги от Северна Македония ще понасят това, което с тяхното поведение към днешната дата, са сътворили'', каза Борисов. И допълни: ''Понякога казват, че отмъщението е най-хубаво, когато е хладно и студено. Ние като държава трябва да се държим на висотата и да не бъдем в тона на някакъв все пак министър'', имайки предвид Николоски, който е министър на транспорта и вицепремиер.

Според зам.-председателя на ИТН Тошко Йорданов ''най-нормалното нещо е Северна Македония да стои там, където стои - извън Европейския съюз". Той добави, че страната няма да започне преговори за присъединяване, ако не промени поведението си и ако не приеме българите в констируцията си. Според Йорданов Северна Македония не отговаря на поетите ангажименти, които са подписани в преговорната рамка.

"Още повече с непремерените изказвания на техни ръководители и с безумното искане, което направиха е Европейския парламент за предоговаряне и за някакво ''френско предложение". Пакетът на т. нар. "френско предложение" съдържа документи и протоколи, с които Северна Македония трябва да се съобрази, за да започне преговори за присъединяване към ЕС. Сред изискванията е Скопие да впише в конституцията си българското малцинсство.

Според съпредседателя на ПП-ДБ Кирил Петков пък именно заради френското предложение ''целият ЕС застана на страната на България". По време на кабинета "Петков" през 2022 г. тогавашните външни министри на България и Северна Македония Теодора Генчовска и Буяр Османи подписаха в София двустранен протокол. Този документ беше условието България да позволи началото на преговори за еврочленство на нашата югозападна съседка.

Според лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов сега Северна Македония е изправена пред два пътя - "или признава българите в конституцията, или остава извън преговорния процес". 

Възмущение

С недоволство коментира македонският премиер Християн Мицкоски. Той заяви, че страната му е единственият случай, при който двустранните споразумения са условия на рамка за преговори с ЕС. "Толкова ли е трудно първо българският парламент да ратифицира протокола за присъединяването на Северна Македония към ЕС, а след това ние да осъществим конституционните промени. Ние сме единственият случай, при който двустранните споразумения са условия на рамката за преговори с ЕС", заяви той. "За мен това е диктат. Ако това е условието за Македония, тогава не, благодаря. Това не са европейски ценности'', каза министър председателят.

По отношение на вписването на българите в конституцията на Северна Македония, което е условие за старт на преговорите между Скопие и ЕС, Мицкоски каза: "Какво толкова трудно има да се приеме нашето предложение и тези конституционни поправки да влязат в сила, когато българският парламент ще ратифицира протокола за присъединяването ни към ЕС. Очевидно е, че някой няма честни намерения".

Според Мицкоски огромно мнозинство от македонските граждани не са съгласни да приемат условия на базата на национални отстъпки без граници.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата