Медия без
политическа реклама

Екстремисти и диктатори провокират конфликти чрез социалните мрежи

10 Юни 2019
Съпруги на бойци от "Ислямска държава" и децата им напускат бежанския лагер Ал Хол в провинция Хасека и се връщат по родните си места.
ЕПА/БГНЕС
Съпруги на бойци от "Ислямска държава" и децата им напускат бежанския лагер Ал Хол в провинция Хасека и се връщат по родните си места.

Използването на социалните мрежи от репресивни държави и екстремистки групи директно допринася за заплахите, пред които са изправени някои от най-уязвимите общности в света, и може да изостри проявите на насилие там, където са извършени жестокости или има риск за избухване на такива, предупреждават в доклад Minority Rights Group International (MRG) и Ceasefire Centre for Civilian Rights.

Анализът, познат като индекс Население под заплаха (Peoples under Threat index), определя чрез набор от показатели страните по света, които са най-застрашени от геноцид, масови убийства или системни насилствени репресии.

Сирия, където платформите на социалните мрежи се използват активно от всички страни във войната, оглавява индекса за тази година. Поддръжниците на президента Башар Асад популяризираха хаштага #SyriaHoax в Twitter, за да дискредитират доказателства за химически атаки срещу граждански цели. Множество видеоклипове, качени в YouTube от многото страни в конфликта, са получили стотици милиони мнения, което води до това, че сирийският конфликт вече се нарича „война в социалните медии“. В индекса следват Сомалия и Афганистан.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата