Медия без
политическа реклама

Китай блокира млади инфлуенсъри в социалните медии заради луксозния им начин на живот

Китайската администрация за киберпространство, националният интернет регулатор, обяви кампания миналия месец

https://unsplash.com/

Онлайн инфлуенсъри, известни с луксозния си начин на живот, изчезват от китайските социални медии на фона на репресиите на правителството срещу показните прояви на богатство.

Един от тях, Уан Хонгхуан, твърди, че притежава седем имота в Пекин и че никога не е напускал къщата си, облечен за по-малко от 10 милиона юана (1,38 милиона долара). Видеоклиповете, които той публикува онлайн, чиято достоверност не може да бъде проверена, изглежда показват неговите прислужници, многобройни чанти Hermès и скъпи спортни коли, които е закупил, пише NBC News.

Във вторник акаунтът му в Douyin, китайската версия на TikTok, беше недостъпен за неговите 4,3 милиона последователи. Търсенията върнаха съобщение за грешка, че е било блокирано „поради нарушения на насоките на общността на Douyin“.

Акаунтите на Douyin на други онлайн влиятелни личности, които публикуваха подобно съдържание, също са блокирани.

Китайската администрация за киберпространство, националният интернет регулатор, обяви кампания миналия месец срещу инфлуенсъри, които „създават персона за „перчене на богатство“, умишлено демонстрирайки луксозен живот, изграден върху пари, за да привлекат последователи и трафик“, припомня изданието.

Това далеч не е първият път, когато китайските власти се опитват да контролират интернет, който е силно цензуриран в Китай, за да се борят със социалните тенденции, смятани за нежелани. През 2022 г. служители издадоха „кодекс на поведение“, забраняващ на водещите на предавания на живо да „показват или рекламират луксозни стоки, бижута, пари в брой и други активи“. Китай преживява икономическо забавяне, което засегна особено силно средната класа. Младите хора в Китай също изпитват трудности на силно конкурентния пазар на труда , като някои от тях избират да „лежат на едно място“ и да се оттеглят от обществото или да виждат създаването на съдържание в социалните медии като единствената жизнеспособна кариера.

Според Лайла Лай, бивш инфлуенсър с над един милион последователи в Douyin, когато повечето хора са недоволни от собствения си живот и виждат цялото онлайн съдържание, което е толкова несвързано с реалността, им създава изкривена психология. Лай, която напусна Douyin, твърди, че е загрижена за младите хора днес, които виждат твърде много от тези неща и не се фокусират върху ученето, увличайки се в прекомерен, алчен материализъм.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата