Евродепутатите изразяват загриженост за правата на гражданите след Брекзит в приета днес резолюция, съобщиха от пресслужбата на институцията. ЕП смята, че има неясноти относно процедурата за кандидатстване за схемата за уседналост за ЕС, липсата на физическо доказателство за успешните кандидати, както и нейната достъпност. Резолюцията призовава да бъдат започнати информационни кампании, които да подготвят гражданите и да насърчат правителствата в 27-те държави членки на ЕС да приемат мерки за правна сигурност за гражданите на Обединеното кралство, живеещи на тяхна територия.
Резолюцията е одобрена с 610 гласа „за“, 29 гласа „против“ и 68 „въздържал се“, след дебата вчера, който наблегна до голяма степен на бъдещите свободи на движение и ограничаване на вредите от Брекзит върху живота на гражданите. Евродепутатите поставят под въпрос и създаването на „независим орган“ от Обединеното кралство, предвиден в Споразумението за оттегляне на Великобритания от ЕС, като отбелязват, че биха приветствали създаването на съвместен механизъм за контрол от страна на ЕП и от парламента на Обединеното кралство. За да влезе в сила, договорка за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство трябва да бъде одобрено от Европарламента с обикновено мнозинство от подадените гласове. Евродепутатите ще гласуват споразумението за оттегляне след завършването на процеса на ратификация в Обединеното кралство.
Споразумението защитава гражданите на ЕС в Обединеното кралство и гражданите на Обединеното кралство в ЕС, както и техните семейства. Според неговите разпоредби, всички социалноосигурителни права съгласно правото на ЕС ще бъдат запазени и правата на гражданите ще бъдат гарантирани през целия им живот. Всички релевантни административни процедури трябва да бъдат прозрачни, безпроблемни и рационализирани. Мониторингът на изпълнението и прилагането ще се осъществява от независим орган, който разполага с правомощия, равностойни на тези на ЕК. Великобритания трябва да напусне ЕС на 31 януари.