Медия без
политическа реклама

Колеги на Джим Морисън от Doors продадоха правата за музиката си

Британската прогресив рок банда Yes също осъществи добра сделка за каталога си

24 Яну. 2023
Doors през 1966-а: Морисън, Дензмор, Манзарек, Кригер.
Уикипедия
Doors през 1966-а: Морисън, Дензмор, Манзарек, Кригер.

Китаристът на легендарната американска рокгрупа Doors Роби Кригер и наследниците на клавириста Рей Манзарек продадоха своята част от правата върху музиката на групата на компанията Primary Wave Music. В допълнение към музикалния каталог независимият издател сега притежава мастер-записи, търговски марки, доходи от стрийминг и др.

В сделката не влизат правата, принадлежащи на представителите на фронтмена Джим Морисън и на барабаниста Джон Дензмор, уточнява Rolling Stone. Въпреки това тя включва множество хитове на групата, сред които Break on Through (to the Other Side), Light My Fire, Hello, I Love You, People Are Strange, Riders on the Storm и L.A. Woman.

Роби Кригер очевидно е останал доволен от продажбата и в свое официално изявление подчертава, че Primary Wave Music ще се погрижат за съхраняване на наследството на музикантите. „След 58 години и много преживяно взех решение да продам своята част от правата на компанията Primary Wave. Това ще ми позволи да помагам на множество благотворителни проекти, в които участвам, а също така да се включа и в нови“, изтъква той.

Сумата, за която е сключена сделката, не се разгласява, но от компанията я определят като „монументална придобивка“. Наследството на Doors продължава да се управлява от отдавнашният им мениджър Джеф Джампол.

Doors е основана през 1965 г. в Лос Анджелис от поета и вокалист Джим Морисън и клавириста Рей Манзарек. Скоро към тях се присъединяват Дензмор и Кригер. След мистериозната смърт на Морисън на 3 юли 1971 г. в Париж останалите от Doors решават да продължат заедно и записват албумите Other Voices и Full Circle, в които пеят Кригер и Манзарек. През 1978 г. излиза An American Prayer, в който на фона на записания по-рано глас на Морисън, който чете свои стихове, е наложена оригинална музика на Doors. Няколко пъти музикантите изнасят концерти, свързани с различни специални събития, като например въвеждането на групата в Залата на славата на рокендрола. Тогава мястото на Морисън временно заема Еди Ведър от Pearl Jam.

Междувременно вчера стана ясно, че Warner Music Group е придобила от Atlantic Records каталога на британската прогресив рок група Yes. Бандата издава редица албуми с Atlantic, включително едноименния си дебютен албум Yes (1969), Fragile (1971), Close to the Edge (1972) и „90125“ (1983). Пълната сделка включва 12 студийни албума, записи на живо и компилации.

Условията по сделката не се разкриват, но няма съмнения, че тя е многомилионна. Придобиването на правата за музиката на Yes следва високоплатени каталожни сделки на Warner за музикалната продукция на Дейвид Боуи и Мадона.

„Запознах се с Yes, докато работех в магазин за грамофонни плочи в Охайо през 1983 г. Хареса ми албумът „90125“ и отидох да видя групата на живо, където се влюбих в техните невероятни песни. Оттогава съм им фен и ние сме абсолютно развълнувани, като за нас е огромна чест, че силната връзка между Yes и Warner Music ще продължи завинаги“, коментира президентът на глобалния каталог на новите собственици Кевин Гор.

Групата Yes първоначално е създадена от басиста Крис Скуайър, певеца Джон Андерсън, китариста Питър Банкс, клавириста Тони Кей и барабаниста Бил Бруфорд през 1968 г. Продали са повече от 30 милиона албума по целия свят. Формацията днес се състои от Стив Хау, Джеф Даунс, Били Шърууд и Джон Дейвисън.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата