Китаристът на легендарната американска рокгрупа Doors Роби Кригер и наследниците на клавириста Рей Манзарек продадоха своята част от правата върху музиката на групата на компанията Primary Wave Music. В допълнение към музикалния каталог независимият издател сега притежава мастер-записи, търговски марки, доходи от стрийминг и др.
В сделката не влизат правата, принадлежащи на представителите на фронтмена Джим Морисън и на барабаниста Джон Дензмор, уточнява Rolling Stone. Въпреки това тя включва множество хитове на групата, сред които Break on Through (to the Other Side), Light My Fire, Hello, I Love You, People Are Strange, Riders on the Storm и L.A. Woman.
Роби Кригер очевидно е останал доволен от продажбата и в свое официално изявление подчертава, че Primary Wave Music ще се погрижат за съхраняване на наследството на музикантите. „След 58 години и много преживяно взех решение да продам своята част от правата на компанията Primary Wave. Това ще ми позволи да помагам на множество благотворителни проекти, в които участвам, а също така да се включа и в нови“, изтъква той.
Сумата, за която е сключена сделката, не се разгласява, но от компанията я определят като „монументална придобивка“. Наследството на Doors продължава да се управлява от отдавнашният им мениджър Джеф Джампол.
Doors е основана през 1965 г. в Лос Анджелис от поета и вокалист Джим Морисън и клавириста Рей Манзарек. Скоро към тях се присъединяват Дензмор и Кригер. След мистериозната смърт на Морисън на 3 юли 1971 г. в Париж останалите от Doors решават да продължат заедно и записват албумите Other Voices и Full Circle, в които пеят Кригер и Манзарек. През 1978 г. излиза An American Prayer, в който на фона на записания по-рано глас на Морисън, който чете свои стихове, е наложена оригинална музика на Doors. Няколко пъти музикантите изнасят концерти, свързани с различни специални събития, като например въвеждането на групата в Залата на славата на рокендрола. Тогава мястото на Морисън временно заема Еди Ведър от Pearl Jam.
Междувременно вчера стана ясно, че Warner Music Group е придобила от Atlantic Records каталога на британската прогресив рок група Yes. Бандата издава редица албуми с Atlantic, включително едноименния си дебютен албум Yes (1969), Fragile (1971), Close to the Edge (1972) и „90125“ (1983). Пълната сделка включва 12 студийни албума, записи на живо и компилации.
Условията по сделката не се разкриват, но няма съмнения, че тя е многомилионна. Придобиването на правата за музиката на Yes следва високоплатени каталожни сделки на Warner за музикалната продукция на Дейвид Боуи и Мадона.
„Запознах се с Yes, докато работех в магазин за грамофонни плочи в Охайо през 1983 г. Хареса ми албумът „90125“ и отидох да видя групата на живо, където се влюбих в техните невероятни песни. Оттогава съм им фен и ние сме абсолютно развълнувани, като за нас е огромна чест, че силната връзка между Yes и Warner Music ще продължи завинаги“, коментира президентът на глобалния каталог на новите собственици Кевин Гор.
Групата Yes първоначално е създадена от басиста Крис Скуайър, певеца Джон Андерсън, китариста Питър Банкс, клавириста Тони Кей и барабаниста Бил Бруфорд през 1968 г. Продали са повече от 30 милиона албума по целия свят. Формацията днес се състои от Стив Хау, Джеф Даунс, Били Шърууд и Джон Дейвисън.