Медия без
политическа реклама

Франция ще облага самолетните билети със "зелен данък"

Пътниците ще плащат допълнително между 1.50 и 18 евро за полети от летищата в страната

10 Юли 2019
Елизабет Борн
ЕПА/БГНЕС
Елизабет Борн

Франция започва да облага с т.нар. "зелен данък" самолетните билети за всички полети, осъществявани от летищата на територията на страната, съобщи министърът на транспорта Елизабет Борн, цитирана от тв канала "Франс 24". Планирано е налогът да влезе в сила от следващата година и да не надвишава 18 евро на билет. Средствата, получени от "зеления данък" върху билетите, ще бъдат изразходвани за финансирането на транспортни проекти, които в по-малка степен замърсяват околната среда. Минималният данък ще бъде в размер на 1.50 евро и с него ще се облага самолетен билет от икономична класа за вътрешните полети и за такива, които са по европейски дестинации. Най-висок данък ще плащат пасажерите от бизнес класа, които летят извън територията на Стария континент. Правителството очаква от новата мярка в държавната хазна да влизат около 182 млн. евро годишно, които ще бъдат инвестирани в по-зелени транспортни инфраструктури, особено в железопътния транспорт, разясни министър Елизабет Борн. 

Швеция въведе подобен "зелен данък" през април 2018 г. Авиокомпаниите начисляват допълнителна такса до 40 евро върху всеки самолетен билет, за да се намали въздействието на въздушния транспорт върху климата. 

Днес предстои френското правителство да обсъжда проектозакон, чиято цел е да се намалят изхвърляните отпадъци и да се насърчи рециклирането. Той задължава всички производители да подхождат отговорно към изхвърлянето на отпадъци. Тези, които замърсяват, ще бъдат принудени да плащат повече под формата на данъци и глоби. Законопроектът предвижда да бъде създадена “полиция по отпадъците”, а кметовете ще получат по-големи правомощия да налагат санкции. Контролът ще бъде осъществяван и чрез видеонаблюдение, като нелегалните сметища ще бъдат преследвани с голяма строгост. Въвежда се и система бонус-малус за производителите - тези, които рециклират, ще получат право да свалят цените на стоките си. Заложена е и цел пластмаса напълно да се рециклира до 2025 г. 

Междувременно Париж обяви извънредно климатично положение, подобно на  много други градове по света. "Трябва да изпълним целите на Парижкото споразумение от декември 2015 г.", заяви Селия Блауел, която отговаря за политиката в сферата на околната среда към кметството във френската столица. Там ще бъде създадена "Академия за климата", която безплатно ще предоставя информация по въпросите, свързани с околната среда.

Последвайте ни и в google news бутон