Европейската агенция за гранична и брегова охрана "Фронтекс" не е противодействала на нарушения на човешките права на мигранти, извършвани от служители на националните гранични служби по външните граници на ЕС, става ясно от съвместно разследване на германския тв канал АРД, на в. "Обзървър" и "Де кореспондент", както и на гръцкото онлайн издание EfSyn. Освен това евроведомството е действало и в разрез със стандартите за защита на човешките права при връщането на мигранти в родните им държави.
Разследващите журналисти са се добрали до вътрешни доклади на "Фронтекс", в които са описани случаи на използване на палки и сълзотворен газ, преследване на мигранти с кучета и др. Споменати са също така и групите за самозащита, които организират незаконни акции срещу мигранти. В документите са описани и случаи, при които гранични служители прогонват незаконно влезли чужденци, като използват насилие и заплахи. Вътрешните документи на "Фронтекс" изобилстват от случаи на „прекомерна употреба на сила”, „бой с тел” и „злоупотреба с бежанци”, за които се твърди, че са дело на гранични полицаи от България, Унгария и Гърция. Въпреки това голяма част от докладите завършват с резолюция „случаят е приключен”.
В доклад от март 2019 г. например е описано как по време на полет за връщане на незаконни мигранти служители на "Фронтекс" многократно нарушават установените стандарти за спазване на правата на човека, както и своите вътрешни указания за действия по време на подобни полети. В самолета пътували малолетни лица без възрастен придружител, въпреки че това е в разрез с правилата. Транспортирани били хора с белезници, когато това не било необходимо. Описани са случаи, при които служителите притискали лицата и главите на мигрантите.
Говорителят на базираната във Варшава "Фронтекс" Кшищоф Боровски заяви, че не е информиран за описаните случаи. Той обаче подчертава, че всяко нарушаване на човешките права се разглежда с голямо внимание от страна на "Фронтекс". Боровски заяви, че агенцията има специален механизъм, чрез който служителите могат да подават сигнали за подобни нарушения. „Свързваме се със съответната държава, за да обсъдим ситуацията. Уведомяваме какво се е случило, след което имаме собствен механизъм за решаване на подобни случаи. Има потенциални последици. Ако е необходимо, като крайна мярка може да прекратим и операция”, допълва Боровски. Той обаче признава, че досега "Фронтекс" никога не е използвала тази възможност.
Консултантът на "Фронтекс" по въпросите, свързани с правата на човека Щефан Кеслер, казва, че евроагенцията рискува да се превърне в съучастник при подобни случаи. Според него "Фронтекс" трябва да се оттегли, когато нейни подразделения допринасят за нарушаване на човешките права или пък не пречи на извършването им. Неколкократно консултативният съвет на агенцията на ЕС препоръчваше да бъде прекратена дейността по границата на Унгария, но това не се случи.
КАРЕ - ПЛАНОВЕ
ЕС планира мащабно разширяване на "Фронтекс". Предвидено е до 2027 г. външните граници на ЕС да бъдат охранявани от 10 000 служители. Сега те са 1500 души. Председателят на новата ЕК Урсула фон дер Лейен обаче планира това да се случи по-рано - до 2024 г. Бюджетът на агенцията трябва да се увеличи с 500% в следващите две години.