Специализирания съд за Косово в Хага започна днес делото срещу бившия президент Хашим Тачи, който още в началото се обяви невинен по всичките 10 обвинения.
Прокурорът Алекс Уайтинг, който представи резюме на обвинителния акт, изтъкна, че „никой не е над закона дори по време на война", предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
Четирима бивши лидери на разформированата Армия за освобождение на Косово (АОК) Хашим Тачи, Кадри Весели, Реджеп Селими и Якуп Красничи бяха задържани в ареста през ноември 2020 г. след потвърждаването на обвинителния акт за предполагаеми военни престъпления и престъпления срещу човечеството.
„Разбирам обвинението и съм напълно невинен“, заяви Тачи пред съдиите малко след началото на съдебния процес.
Прокурорът Алекс Уайтинг заяви, че АОК, която е воювала със силните войски на Сърбия, е имала „много ясна и явна политика за набелязване на сътрудници и лица, възприемани за предатели, включително политически опоненти“.
Той допълни, че прокурорите биха могли да докажат, че АОК е отговорна за стотици убийства и незаконни задържания на територията на Косово и Северна Албания в периода 1998-1999 г. и че четиримата обвиняеми са виновни за тези престъпления като лидери на генералния щаб на АОК.
По отношение на делото Уайтинг каза, че става въпрос за защита на основни принципи.
„Това дело е за защита на върховенството на закона по време на война, когато върховенството на закона е в най-голяма опасност (…) Никой не е над закона дори във военно време“, допълни Уайтинг.
Очаква се адвокатите, които представляват Тачи и другите обвиняеми, да направят встъпителни изявления утре. Другата седмица ще бъдат изслушани първите свидетели по случая, пише АП.
На Тачи и другите трима лидери на разформированата АОК бяха повдигнати обвинения за военни престъпления, престъпления срещу човечеството, по-конкретно преследване, незаконно задържане, мъчения, убийства, жестоко отношение от март 1998 г. до септември 1999 г. Размириците в Косово през 1998-1999 г. доведоха до обявяването на независимостта на Косово от Сърбия през 2008 г., като се счита, че по-голямата част от загиналите в този период над 13 хиляди души, са етнически албанци.
Специализираният съд в Хага бе създаден през 2015 г. за разглеждане на сериозни престъпления, извършени през периода 1998-2000 г. в Косово. Повод за създаването му беше доклад на Съвета на Европа, публикуван на 7 януари 2011 г., в който се твърдеше, че членове на Армията за освобождение на Косово са били замесени в търговия с наркотици, отвличания и убийства, както и търговия с човешки органи.