Няколко хиляди души се събраха в Белград снощи, за да протестират срещу подкрепяно от Запада споразумение за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия, което те виждат като признаване на независимостта на Косово, предаде Ройтерс, предаде БТА.
Конституцията на Сърбия смята Косово за съставна част от територията й, въпреки че бившата сръбска провинция обяви независимост през 2008 г. с подкрепата на Съединените щати и Европейския съюз. Двустранните отношения трябва да се подобрят, ако Сърбия и Косово искат да постигнат стратегическата си цел за присъединяване към ЕС, отбелязва агенцията.
Демонстрантите развяваха сръбски знамена и носеха плакати с надписи "Косово не се продава", "Сърбия, а не ЕС" и "Не на капитулацията".
Протестът се състоя преди днешната среща в Охрид, Република Северна Македония, на сръбския президент Александър Вучич и косовския премиер Албин Курти с участието на официални представители от ЕС във връзка с прилагането на споразумението за нормализация на отношенията, за което двете страни се съгласиха миналия месец. Ръководителят на дипломацията на ЕС Жозеп Борел свика днес в Охрид среща на високо равнище, на която се обсъжда финализирането на анекса за прилагане на договора с ЕС за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия. В срещите като наблюдател ще участва и специалният представител на САЩ за Западните Балкани и заместник-помощник държавен секретар Габриел Ескобар.
Сърбия обвинява Косово, че не спазва Брюкселското споразумение, подписано преди почти десет години, особено в частта за формиране на Съюз на сръбските общини. Конституционният съд на Косово обаче обяви създаването на такъв съюз за противоконституционно, тъй като той не включва останалите етнически общности и може да доведе до упражняване на изпълнителна власт. В началото на февруари косовският премиер посочи шест условия, за да се създаде ССО в Косово.
Албин Курти и Александър Вучич се срещнаха на 27 февруари в Брюксел с посредничеството на ръководителя на дипломацията на ЕС Жозеп Борел и специалния представител на ЕС за диалога между Белград и Прищина Мирослав Лайчак. На срещата двамата не подписаха, но приеха европейското предложение за нормализиране на отношенията между двете страни.