Хиляди турци избягаха от режима на президента Реджеп Ердоган, като по данни на германското МВР през първите 6 месеца на т.г. близо 3400 турци са подали молба за политическо убежище в Германия - почти толкова, колкото и през м.г., съобщи в. "Ди Велт". Сред тези хора има немалко висшисти, военни, учени, хора на изкуството, бивши държавни служители и близо 300 дипломати, отбелязва изданието.
Много от тях намериха прием в Германия, пише "Ди Велт" в своя публикация, озаглавена "Новите турци". Тя започва с историята на един 60-годишен турчин от Истанбул. "В горещите летни месеци Мустафа Алтиоклар по навик обикновено посяда в някое истанбулско кафене край Босфора. Тази година обаче той си пие кафето в берлинския квартал Кройцберг. Мустафа още дълго време няма да може да се завърне в родния си Истанбул. Причината за неговото изгнание е в политиката на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който след преизбирането си вече разполага с цялата власт. Може да е имало и манипулации, но все пак на изборите на 24 юни повечето турци са гласували за Еродган, за автокрацията, казва Алтиоклар пред изданието. Той е сред онези, които не са гласували за Ердоган. Нещо повече, дори бил принуден да избяга от Турция заради издадена срещу него заповед за задържане заради критиките му срещу президента. Алтиоклар, който е лекар и филмов режисьор, признава, че още през 2002 г., когато партията на Ердоган спечели изборите, той е бил наясно, че той ще ислямизира страната. И още оттогава открито се обявява срещу него. Заради което филмите му, излъчвани преди по телевизията и на големия екран, са били спрени, а самият той е влязъл в черния списък с противниците на режима, посочва "Ди Велт".
"Ние сме третата вълна турски преселници в Германия", споделя пред изданието театралният режисьор Резан Аксьой, който също живее в Берлин и срещу когото в Турция също има заповед за задържането му. След първата вълна преселници от 60-те години - тъй наречените гастарбайтери, и изселниците от 80-те години, когато Турция се намираше близо до гражданска война, дойде редът и на бягащите от Ердоган. Докато отсъствал от страната, срещу Аксьой в Турция била издадена заповед за задържане - заради това, че подписал открито писмо на хора на изкуството срещу действията на режима в кюрдските райони на страната. Алтиоклар и Аксьой уверяват, че в Германия се опитват да играят активна роля в обществото. Не желаят да останат изолирани, както много от сънародниците им от първите две изселнически вълни от Турция. Но изпитват сериозни трудности при създаването на нови контакти и намирането на професионално поприще.
СТРЕМЕЖ
Турският президент Реджеп Ердоган е призовал лидерите на страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) да приемат Турция в този формат, съобщават турските медии. Ердоган заявил пред журналисти на 27 юли в Йоханесбург, където се проведе последната среща на върха на лидерите на тези страни, че те са приели положително неговото предложение. „Най-вече Китай се застъпва за разширяване на тази платформа. Страните членки не са против“, подчерта Реджеп Ердоган.