Медия без
политическа реклама

Коалицията в Атина се разпадна заради сделката със Скопие

Националистите от "Независими гърци" излизат от кабинета на Алексис Ципрас

14 Яну. 2019
Лидерът на "Независими гърци" Панос Каменос (на втория ред вторият отдясно) и членове на младежката организация на партията позират със знаме със Звездата от Вергина в Атина, след като Каменос обяви, че партията му напуска управляващата коалиция в Гърция заради Преспанското споразумение със Скопие.
ЕПА/БГНЕС
Лидерът на "Независими гърци" Панос Каменос (на втория ред вторият отдясно) и членове на младежката организация на партията позират със знаме със Звездата от Вергина в Атина, след като Каменос обяви, че партията му напуска управляващата коалиция в Гърция заради Преспанското споразумение със Скопие.

Коалиционното правителство в Гърция се разпадна вчера, след като гръцкият министър на отбраната и лидер на партията "Независими гърци" Панос Каменос, коалиционен партньор в кабинета на Алексис Ципрас, изпълни заканата си и напусна правителството. Преди да обяви решението си, той имаше разговор с премиера Алексис Ципрас в Атина. Причината за решението на Каменос е несъгласието му с подписаното миналата година споразумение от Преспа, с което се урежда продължаващият вече три десетилетия спор за името на Македония. В петък парламентът в Скопие одобри сделката с Атина и промените в конституцията на страната, с които официално името на бившата югорепублика става Северна Македония. Споразумението трябва да бъде одобрено и от парламента в Атина. Националистите от "Независими гърци" отхвърлят договореностите и не са съгласни думата "Македония" да фигурира в името на бившата югорепублика. 

„Срещнах се с премиера. Проведохме доста дълъг разговор. Сътрудничеството ни продължи цели четири години в коалиционното правителство на националното обединение… две партии с различни платформи успяха да се обединят и извадиха Гърция от спасителните програми. Първата цел е постигната“, заяви Каменос пред журналисти след разговора с премиера. „Спорът с Македония, по време на който бяха убити хиляди, не ми позволява да не жертвам мястото си в правителството“, добави той.

Премиерът Алексис Ципрас прие оставката на Каменос и назначи за министър на отбраната досегашния шеф на генщаба на гръцката армия адм. Евангелос Апостолакис. Ципрас заяви, че ще приеме оставките и на останалите членове на "Независими гърци", които са министри в правителството му. Той потвърди намеренията си, заявени преди дни, че ще поиска вот на доверие в парламента, ако Каменос излезе от коалицията. Това ще се случи вероятно тази седмица. "Независими гърци" има шестима министри и заместник-министри в кабинета и 7 депутати в парламента. Управляващата коалиция има 153 места в 300-местния парламент, като 145-има са депутатите на СИРИЗА на Ципрас. Той се надява да получи подкрепа в парламента от депутати на левоцентристки партии и от независими депутати, както и на някои депутати от "Независими гърци".

Македонският премиер Зоран Заев призова гръцките депутати да одобрят споразумението от Преспа. В петък македонският парламент прие с необходимите две трети мнозинство всички конституционни промени, предвидени в Преспанския договор, предаде репортер на БГНЕС. "За" промените гласуваха 81 народни представители. На 17 юни 2018 г. беше подписан договорът, слагащ край на спора за името между Гърция и Македония. Договорът бе подписан от министрите на външните работи Никола Димитров и Никос Кодзияс в присъствието на премиерите на двете страни - Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Македония слага окончателно край и на югославския проект. С разрешаването на спора се премахва и една от най-големите опасности за региона, който в продължение на век и половина бе сочен като "балканското буре с барут", коментира БГНЕС.

 

 

-----------

НАТИСК

Гръцки прокурор нареди разследване по обвиненията, че депутати са били заплашвани заради предстоящия вот за името на Македония. Два новинарски интернет сайта съобщиха, че видни членове на опозиционната партия "Нова демокрация", която се противопоставя на договора от Преспа, са се обадили по телефона на свои колеги от националистическата партия „Независими гърци“ – по-малкия партньор в управляващата коалиция, и са ги принуждавали да гласуват срещу договора. След това разпространили публично телефонните им номера. Затова сега разследването ще трябва да установи дали не е нарушен Законът за защита на личните данни.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата