Медия без
политическа реклама

Кредитните перспективи пред Румъния се влошиха заради политическата нестабилност

Днес, 16:58
Калин Джорджеску оспори в съда анулирането на първия тур от изборите.
EPA/BGNES
Калин Джорджеску оспори в съда анулирането на първия тур от изборите.

Високият политически рист, подгопаното политическо доверие и фискалните отклонения и неустойчиви разходи доведоха до влошаване на кредитните перспективи пред  Румъния. Рейтингова агенция Фич промени от стабилна на негативна перспективата по кредитния рейтинг на северната ни съседка, като потвърди самото равнище на рейтинга - “ВВВ-”, съобщи БТА, цитирайки телевизия Диджи 24.

"Политическата несигурност нарасна до високи равнища, а нашата оценка е, че това вероятно ще има отрицателно отражение върху финансовата консолидация. Процесът на президентските избори беше анулиран от Конституционния съд след изненадващата победа на първия кръг на ултранационалистическия кандидат Калин Джорджеску заради предполагаеми чуждестранни/руски намеси", се посочва в анализа на рейтинговата агенция.

Тя отбеляза, че Конституционният съд също така е удължил мандата на настоящия президент Клаус Йоханис, който първоначално трябваше да завърши мандата си на 21 декември 2024 г., до избора на нов президент.Фич отбелязва също, че новият парламент е по-силно фрагментиран и с увеличен дял на крайнодесните партии след парламентарните избори.

"Парламентарните избори, проведени след първия кръг на президентските, дадоха като резултат по-разединен парламент с увеличение на броя на крайнодесните и антиевропейските партии, отразявайки нарастващата поляризация на румънското общество", посочва рейтинговата агенция. Тя отбелязва, че е възможно сформиране на проевропейско коалиционно правителство от четири партии, но трайността на подобна коалиция е несигурна, а новите президентски избори, които вероятно ще се състоят най-рано през март 2025 г., ще задържат високото ниво на политическа несигурност. 

Проблем според Фич е и високото ниво на дефицита, който се очаква да достигне в края на 2024-а г. до 8,2% от БВП - с 1% над прогнозираното през август, тази година. Разходите за заплатите в публичния сектор и "непокритите финансово увеличения на пенсиите преди изборите" са сред причините за нарастването на дефицита.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

избори в Румъния