Медия без
политическа реклама

Лавров: Западни страни гонят руски дипломати, защото САЩ ги притискат

Не сме казвали, че Турция ни е стратегически съюзник и не сме длъжни да се отчитаме пред ЕС, казва външният министър на Русия

14 Окт. 2020
РИА Новости

Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров даде почти 2-часово интервю за руски медии, в което говори по много теми, свързани с интересите на страната в чужбина и отношението ѝ към последните събития по света. Ето основните неща в него:

 

Може да има политическо решение за Нагорни Карабах

Според Лавров, това трябва да стане паралелно с реализацията на договореностите на място. 

"Политиците и дипломатите обявяват договорености за прекратяване на огъня. За това всичко да е успешно, военните съгласуват на място какви конкретни мерки трябва да се предприемат, как да се наблюдава обективно по какъв начин се съблюдава режимът на прекратяване на огъня от двете страни" каза министърът.

Той съобщи, че вече е уведомил Баку и Ереван за необходимостта от среща по линия на министерствата на отбраната за изработване на механизъм за верификация на примирето.

"Основното ни послание е, че все пак е необходимо веднага да се срещнат по линията на военните и да съгласуват механизма на контрол на прекратяването на огъня, за който се говори в нашия документ, и който засега никой дори не е започнал да обсъжда. Само преди половин час, когато ми се обади азербайджанският външен министър, препотвърдих съответните сигнали. Такъв сигнал отправяме и към нашите арменски колеги. Смятам, че това сега е ключ към устойчиво прекратяване на огъня", отбеляза дипломатът.

Лавров смята, че освен това в Карабах трябва да има миротворци и руски наблюдатели, но последната дума ще е на страните по конфликта.

"Не сме сългасни с позицията на Турция и която изказа президентът на Азербайджан Алиев - за възможно военно решение на конфликта (...) За съжаление, Турция потвърди, че ще поддържа всякакви действия на Азербайджан (...) Ние все пак отстояваме своята гледна точка, че мирно регулиране не само е възможно, но и остава единственият начин (...) Ако няма дългосрочно политическо съгласие в Карабах, военните решения на място ще са несъстоятелни", добави Лавров и разказа, че президентът Путин му е звънял два пъти по време на продължилите почти цяла нощ преговори с външните министри на Азербайджан и Армения.

 

Не сме казвали, че Турция е стратегически съюзник

Външният министър заяви, че Русия никога не е  казвала, че Турция ѝ е стратегически съюзник, тъй като ѝ е партньор.

"В много области това партньорство има стратегически характер и наистина - работим в Сирия, стараем се да помогнем при регулирането на кризата в Либия. Турция също се стреми да прокарва своите интереси в региона", обясни той.

Що се отнася до решението на Анкара да превърне отново истанбулската църква "Св.София" в джамия, Москва признава правото ѝ да определя параметрите за използване на храма, но задължително с отчитане на статута ѝ на обект в списъка с културното наследство на ЮНЕСКО.

"Турските колеги ни увериха, че всичко, свързано с православната култура, ще остане отворено за достъп на посетители, туристи, поклонници. Нека видим как това ще се реализира на практика, защото съответните технически мерки още не са приложени", каза Лавров.

 

Москва не е длъжна да се отчита пред Евросъюза

Лавров напомни, че Русия не е длъжна да се отчита пред Брюксел за действията си, тъй като си има своя конституция и закони. Според него, добри отношения между Русия и ЕС едва ли ще има в близко бъдеще, но Москва е готова да ги възобнови на равноправна основа.

"Икономическите интереси трябва да се запазят. Икономическите оператори трябва сами да решат кое им е изгодно. Но да бягаме и да се унижаваме - това е под нашето достойнство (...) Заявяват ни, че не сме дорасли да бъдем геополитически партньори на Евросъюза, както направи наскоро Урсула фон дер Лайен (...) Що се отнася до разумните отношения... Всичко, отнасящо се до разума, сега, за съжаление, подлежи на анализ по тази страна нашия диалог и много се надявам, че там разумът ще надделее. Засега не виждаме това", каза Лавров и подчерта, че ЕС не може да се справи с русофобските малцинства и блокира развитието на отношенията.

Той отбеляза, че междувременно ред близки до германското правителство анализатори и политолози предлагат отказване от стратегическите замисли по отношение партньорствата с русия. "Това говори за промяна в настроенията на управляващия елит. Ще видим как това ще се претвори в практическа политика, но засега практическата политика на лидерите на ЕС, включително Франция и Германия, за съжаление, не е много оптимистична", каза външният министър на Русия.

Той напомни, че преди ден е разговаря с дипломат №1 на ЕС Жозеп борел, който "като опитен човек, прекрасно разбира, че без Русия много трудно ще се решат много въпроси, които интересуват ЕС".

 

Москва ще отвърне огледално на санкциите от ЕС

"Трябва да престанем и ние вече преставаме да съдим за себе си по оценките, които ни дава Западът или отделни западни страни (...) Имаме си конституция, има органи на властта и руски народ, които решават (...) Това е", коментира той санкциите срещу страната от страна на Евросъюза.

Лавров подчерта обаче, че Москва във всеки случай, ще отговори огледално на санкциите заради ситуацията с опозиционния лидер Алексей Навални.

"Германците не се канят да ни дадат каквито и да е факти, независимо от всички международно-правни задължения. Отговаряме огледално - да това е дипломатическа практика, но това е и дипломатически отговор", каза той.

 

За отравянето на Алексей Навални

"Ще настояваме германските колеги да уважат своите международни задължения, произтичащи от конвенцията за правна помощ от 1959 г. и нейните протоколи. Не толкова отдавна чухме от устите на официални представители за това, че ние имаме данни, че Навални работи с ЦРУ. И веднага адвокат на Навални поиска да докажем тези разпространени сведения. А когато ние молим да докажат наличие на престъпен състав при станалото с Навални, когато молим германците да покажат какво са открили при анализите, ни казват: "Вие какво, не ни ли вярвате?". И още: "Не можем да ви дадем това (данните от анализите), защото пациентът трябва да даде съгласие, а той не дава", каза Лавров.

 

Русия поддържа конституционни промени в Беларус

"Убеден съм, че нашата линия на поддръжка на конституционна реформа, която първо бе предложена от президента Лукашенко, и която виждаме като добър повод и възможност за започване на общонационален диалог с всички политически сили в страната, сега е най-оптималната линия", отбеляза Лавров. 

Що се отнася до това дали Москва има резервен вариант, в случай на смяна на властта в Минск, той каза: "Разбира се, трябва да гледаме картината по всички направления, обкръжаващи Руската федерация, най-вече у страни, които са близки съюзници. Дълги години, столетия, живяхме в една държава и не трябва да се държим като американците. С това не мога да се съглася - те се държат много грубо, невъзпитано и безпардонно".

 

Русия ще работи с който и да бъде избран за президент на САЩ 

Това е приципната позиция на Москва. "Путин каза, че ще работим с този президент, с тази администрация, която получи подкрепата на американския народ (...) Няма какво да се променя в това. Друго нещо е, че вероятно загубилата страна ще ни обвини, защото и републиканската, и демократическата партии вече заявяват, че руснаците искат да възкачат на власт техния конкурент. Но в още едно може да сме уверени - че ситуацията в нашите отношения няма да се измени кардинално - може да има някои нюанси", поясни Лавров.

За изгонването на руски дипломати

Решенията на Запад за изгонване на руски дипломати (най-пресният случай е от края на септември, когато България обяви за персона нон-грата двама служители на руското посолство заради шпионаж) са русофобски тенденции, смята Лавров.

"Те отразяват податливост на русофобски тенденции, които американците се опитват да насадят в Европа и всячески откъсват Европа и от руския газ, и от руската военна продукция, и от много други неща. И всичко това искат да заменят със свои стоки, които ще бъдат по-скъпи, но както се казва, от друга страна държавите, които се съгласят на тази сделка, ще живеят по-спокойно - американците няма да ги притесняват много. Но до някое време - след това навярно ще ги притиснат с нова сила", заяви Лавров.

 

За договорите за стратегическите оръжия

Според външния министър, изявленията на САЩ за постигнати договорености с Русия за споразумение за стратегическите нападателни оръжия (СНВ-3) са нечистоплътни, тъй като той не вижда перспектива за продължаване на действието на този документ. Но Москва е готова да включи 2 от 5-те нови оръжия в новия договор.

"Американците, далеч не с дипломатически методи, открито говорят, че Русия трябва да им помогне да накажат Китай, да заставят Китай да се разоръжи или да замрази своите въоръжения. Спекулират безпардонно (...) Наскоро техен представител (на САЩ) направи изявление: Русия ни подкрепя, стигнахме до споразумение за президентските избори в САЩ за това, че замразяваме всички ядрени бойни глави и Русия много иска и Китай да се присъедини към това. Вижте, много е нечистоплътно", каза Лавров.

Той подчерта, че ако Вашингтон иска да включи тактическите ядрени оръжия в договора с Москва, първо трябва да си прибере тези ракети от териториите на страните от НАТО.

СНВ-3 остана единственият действащ договор от този род между САЩ и Русия. Той изтича на 5 февруари 2021 г. Путин предложи да се удължи действието му с 5 години без предварителни условия, а САЩ настояват в него да бъде включен Китай, което Пекин отхвърля като идея.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Сергей Лавров, Русия

Още по темата