Медия без
политическа реклама

Литва бори мигрантската криза с противоречиви закони

14 Юли 2021
БГНЕС
Тази година на границата на Литва са задържани над 1700 души, а през изминалата година - 81.

Литва гласува в подкрепа на по-строг закон за миграцията на фона на проблемите с притока на нелегално минаващите през Беларус и търсещи убежище в Европа мигранти, предаде Би Би Си.

Политиците в балтийската страна подкрепиха законодателството, което според правозащитни организации е противоречиво и нарушава чровешките права. Сега мигрантите могат да бъдат задържани за срок от шест месеца след пристигането им в Литва. Те няма да имат право да обжалват задържането си, което пък ще ускори процеса по депортиране.

Представяйки законопроекта в парламента, вътрешният министър Агне Билотайте каза, че бегълците, идващи от Беларус, "не са хора, които наистина търсят убежище", а "инструмент на Лукашенко срещу Литва". Според нея законът е предупреждение към тези, които искат нелегално да влязат в Европа, че не са избрали удобен маршрут.

Литва обвинява Беларус, че нарочно им изпраща мигранти и дори им осигурява бърз и лесен достъп чрез туристически агенции и директни полети, които свързват Минск например с Багдад, както и чрез агенции, които привличат ''туристи''. Твърдението се отрича от Беларус, въпреки че скоро президентът на страната Александър Лукашенко направи противоречивото изказване, че няма да задържа никого, защото бегълците ''идват не при нас, а в просветената, топла и уютна Европа''.

Тази година на границата на Литва са задържани над 1700 души. През изминалата година властите са задържали 81 бегълци. Страната е разположила войски и е започнала изграждането на 550-километрова ограда по границата с Беларус. ЕС изпрати хора от своята агенция Frontex в Литва, за да помогнат за справяне с нарастващата криза. 

Литва обяви, че ще изгради бариера на границата с Беларус и ще разположи там войски, за да предотврати нелегалното преминаване на мигранти на територията на страната, предаде Би Би Си.

 

Ключови думи:

Литва, мигранти, ЕС, Беларус

Още по темата