Медия без
политическа реклама

Лондон предвижда 15 г. затвор само за едно влизане в сайт с терористична пропаганда

Нов британски законопроект предизвика яростни критики от страна на депутати и правозащитници

14 Февр. 2019
Новата разпоредба щяла да помогне за преследване на екстремисти в случаите, когато други престъпления не могат да бъдат доказани, или за предотвратяване на радикализация.
EПА/БГНЕС
Новата разпоредба щяла да помогне за преследване на екстремисти в случаите, когато други престъпления не могат да бъдат доказани, или за предотвратяване на радикализация.

С до 15 години затвор рискува да бъде наказан всеки, който само веднъж посети сайт с терористична пропаганда. Това предвижда ново британско антитерористично законодателство, изготвено от правителството на премиера Тереза Мей и цитирано от в. "Индипендънт". Изключения се правят само за журналисти, академични изследователи или хора, за които „няма никаква причина да се вярва“, че са имали достъп до терористична пропаганда.

Разпоредбата, която предизвика острата реакция на депутати и на правозащитни организации, е част от Закона за борба с тероризма и сигурността на границите, одобрен от кабинета в началото на годината. Депутатите призоваха правителството да премахне точките, които превръщат в престъпление разглеждането на „информация, полезна на лице, което извършва или подготвя терористичен акт“ - доста драстична мярка, тъй като широкоизползваните закони криминализират физическото събиране, изтегляне или разпространение на материали. Служител на ООН обвини правителството в Лондон, че превръща в престъпление определена мисъл с предложението, което първоначално гласеше, че гражданите трябва да имат достъп до пропаганда „по три или повече различни поводи“, за да извършат терористично престъпление. Това уточнение обаче е премахнато от проекта на разпоредбата, което означава, че само едно кликване върху подобна пропаганда вече ще е  незаконно. „Този закон е сериозна заплаха за човешките права. Ненужно допълва съществуващо законодателство за борба с тероризма, въвеждайки тежки присъди за злоупотреби, свързани с пътувания в чужбина и сърфиране в интернет“, заяви правозащитничката Кори Стоутън.

Служителите по сигурността твърдят пред в. "Индипендънт", че разпоредбата ще помогне за преследване на екстремисти в случаите, когато други престъпления не могат да бъдат доказани, или за предотвратяване на радикализация. Миналия месец министърът на сигурността Бен Уолъс заяви пред парламента, че законът ще помогне за преследването на чуждестранни бойци, но той не може да се приложи със задна дата за стотици поддръжници на „Ислямска държава“, които вече са се върнали в Обединеното кралство. „Западът се бори, за да се справи с възникващата заплаха от чуждестранни бойци“, каза той. „Членовете на двете камари на парламента с право се ядосват, когато чуждестранни бойци се върнат и не можем да ги преследваме, защото събирането на доказателства за по-тежки и по-сложни престъпления е голямо предизвикателство“, допълни министърът.

Министърът на вътрешните работи Саджид Джавид заяви, че терористичните атаки от 2017 г. и отравянето в Солсбъри са показали каква заплаха са за Великобритания терористите и враждебно настроените държави. „Опазването на човешката безопасност е моята работа номер едно и това важно законодателство ще помогне за това“, добави той. „Законът за борба с тероризма и сигурността на границите дава на полицията необходимите правомощия, за да разкрият заговорите и да накажат онези, които искат да ни наранят“, смята Джавид.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата