Белгийското правителство е на път да разреши на няколкостотин мигранти да останат в страната, след като незаконно пребиваващите започнаха гладна стачка, а някои то тях вече се намират "между живота и смъртта'', предаде в. ''Гардиън''.
Преди близо два месеца мигранти обявиха гладна стачка в църква в центъра на Брюксел и в сграда на университета. Състоянието им се влошава с всеки изминал ден, особено след като някои са започнали да отказват вода с искания за легален достъп до пазара на труда и социалните услуги.
В понеделник двама служители на ООН призоваха белгийското правителство да даде документи за временно пребиваване на протестиращите, които според неправителствените организации наброяват 476 човека. Около 150 хил. души без документи живеят в Белгия, според кампанията "Ние също сме Белгия", която призовава за регулиране на правилата за мигранти без документи, много от които вече пребивават в страната между пет и десет години.
Вицепремиерът Пиер-Ив Дерман заяви, че той и други министри ще напуснат правителството, ако някой от стачкуващите умре. Зелената партия ''Еколо'' отправи подобна закана, заплашвайки да свали коалиция "Вивалди", водена от премиера Александър Де Кроо, която положи клетва през септември миналата година.
Белгийският министър по въпросите на убежището и миграцията Сами Махди отказа да бъдат издадени документи на протестиращите, но създаде ''неутрална зона'' близо до бароковата църква, в която се намират някои от стачкуващите, където могат да получат информация за това как могат да си осигурят статут на пребиваване.
Последното постоянно правителство на Белгия, начело с Шарл Мишел, често бе обект на скандали по отношение на мигрантите и в крайна сметка се срина заради проблеми около пакта за миграция на ООН.