Медия без
политическа реклама

Нурсултан Назърбаев излиза от политиката

19 Яну. 2022
Нурсултан Назърбаев
БГНЕС
Нурсултан Назърбаев

Нурсултан Назърбаев, който управляваше Казахстан повече от 30 години, преди да се оттегли от президентския пост през 2019 г., обяви, че излиза изцяло от политиката след кървавите протести, които разтърсиха страната, предаде ДПА.

''Наслаждавам се на заслуженото си пенсиониране'', каза 81-годишният Назърбаев във видео, публикувано във вторник. Той използва случая, за да отхвърли твърденията, че е избягал от страната на фона на най-кървавите протести, откакто Казахстан обяви независимостта си от Съветския съюз през 1991 г.  Назърбаев отрече всякакви конфликти или напрежение в управляващия елит на нацията. "Слуховете по този въпрос нямат никаква основа", каза той и добави, че президентът Токаев има пълна власт.

Назърбаев беше наследен от Касъм-Жомарт Токаев начело на страната, въпреки че бившият президент запази широки правомощия. По време на масовите протести преди две седмици Токаев освободи своя предшественик като ръководител на влиятелния Съвет за сигурност и се обяви за негов председател. Токаев също така освободи няколко от доверениците и членовете на семейството на Назърбаев, които заемаха важни държавни постове. В началото на седмицата оставка подаде неговият зет Тимур Кулибаев, който председателсташе Националната камара на предприемачите. По-рано своите постове напуснаха други двама от зетьовете на Назърбаев – председателят на управлението на ''КазТрансОйл'' Димаш Досанов, женен за най-младата дъщеря на Назърбаев, и председателят на Националната компания QazaqGaz Кайрат Шарипбаев, женен за най-голямата дъщеря на бившия казахстански президент.

Размириците в Казахстан започнаха на 2 януари в отговор на драстично покачващите се цени на горивата, като малките протести бързо се разпространиха в цялата страна, припомня ''Дойче Веле''. Токаев се опита да успокои ситуацията, като обяви 180-дневно ограничение на цените на горивата и отстрани Назърбаев като ръководител на Съвета за национална сигурност. Отстраняването му се разглежда от някои анализатори като опит за унищожаване на системата за покровителство на бившия лидер. След това Токаев заповяда на органите на реда да стрелят по протестиращите и поиска помощ от Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКБ), воден от Русия военен съюз от шест бивши съветски държави. На 6 януари ОДКБ изпрати над 2000 войници в Казахстан, за да помогне за потушаване на протестите. Войските бяха изтеглени отново на 15 януари.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?