Медия без
политическа реклама

Русия и партньорите ѝ пращат военен контингент в Казахстан (ГАЛЕРИЯ)

Десетки са загиналите протестиращи в град Алмати за последните 24 часа

06 Яну. 2022Обновена

Казахстанската полиция е убила десетки протестиращи, докато са се опитвали да щурмуват административни сгради през нощта в най-големия град в страната Алмати, съобщиха органите на реда пред местните медии.

 Говорителят на полицията Салтанат Азирбек съобщи за Интерфакс-Казахстан, че през нощта ''екстремистки сили са се опитали да нападнат административни сгради, полицейското управление в град Алмати и местни полицейски управления''. Властите определяха вчера протестиращите като "провокатори" и "мародери", вечерта - като "радикали" и "екстремисти", а от тази сутрин президентът Токаев ги нарича "терористи". Официалните медии добавят и определението "бандитски груприровки". Целта на словесната метаморфоза е да оправдае жестоката разправа с бунтуващите се граждани.

Според местните медии по време на сблъсъците са ранени над 1000 души, от които над 400 са в болници, а 62-ма са в интензивни отделения. Осмина служители на реда са били убити, предава БГНЕС.

Час след като президентът на Казахстан Токаев отправи призив за помощ към останалите страните от Организацията на Договора за колективна сигурност - Русия, Беларус, Армения, Киргизия и Таджикистан, арменският премиер Никола Пашинян официално заяви, че ОДКБ ще изпрати контингент с цел стабилизация на обстановката в страната. В момента Пашинян е председател на ОДКБ. Все още не е ясно колко и какви сили ще влязат в Казахстан.

Руската агенция РИА Новости обаче съобщи, че военно-транспортни самолети на Русия вече са започнали прехвърляне в Казахстан на руски военни части от миротворческия контингент на ОДКБ.

ОДКБ действа от 1994 г. в постсъветското пространство и една от целите на организацията е да защити независимостта и териториалната цялост на държавите-членки. 

През изминалата нощ започнаха улични престрелки между протестиращите и армията. Местната власт в Алмати обяви за старта на операция по прочистване на града от бунтовниците. Освободено бе летището, което за малко падна в ръцете на протестиращите. Армията обкръжи пл. "Република" в центъра на Алмати, където се бяха събрали около 200 въоръжени мъже, но по-късно обръча бе вдигнат. 

В столицата на Казахстан Нур-Султан няма протести. Всички административни сгради са под засилена охрана, летището работи без прекъсване. Нито една финансова институция в Казахстан обаче няма да работи днес. Пред банките има огромни опашки за теглене на пари.

Протестите започнаха на 3 януари заради повишените цени на пропан-бутана, но от вчера демонстрантите имат и политически искания - настояват за предсрочни избори. Казахстански опозиционери сравняват случващото се с протестите в Беларус преди няколко месеца. Офицалната пропаганда нарича демонстрантите мародери и крадци.

Известната главната редакторка на кремълската медия "Россия сегодня" Маргарита Симонян публикува снощи в Телеграм канала на медията коментар:

"Да, разбира се трябва да се помогне. Непременно трябва да се помогне. Но трябва да се поставят и някои условия:

 1.Да се признае Крим

 2. Да се върне кирилицата

3. Руският език да стане втори държавен език като в Киргизия

4. Да се оставят намира руските училища и да не се лъже Началника (Путин), че може и тако, и вако.

5. Да се изгонят антируските НПО

6. Вътрешната политика да бъде братска и разбираема и никакви игрички с "нацистичетата"

Иначе - нищо няма да стане"

Кеймбриджският университет съобщи, че стойността на биткойна е паднала сериозно заради протестите. Казахстан се оказа втората страна в света по копаене на криптовалути, след като Китай забранил наскоро копаенето.

Вчера президентът излезе с второ обръщение към народа в 21 часа местно време (15 часа българско). Токаев заяви, че силите за сигурност ще действат безмилостно срещу "платените демонстранти и хулиганстващите елементи" и обеща скоро да предложи мерки за политическа трансформация. Токаев увери, че ще остане в столицата въпреки слуховете, че е напуснал страната. Бившият президент Нурсултан Назарбаев, който подаде оставка през 2019 г.  след 30 години на власт и оттогава оглавява службите за сигурност на страната, е подал оставка от тази си длъжност. Службите ще бъдат управлявани от президента Токаев.

Към 0.00 часа местно време бе съобщено официално, че 45 демонстранти са превзели летището в Алмати. Това се е случило, след като пътниците са били изведени. Полетите към бившата столица са преустановени. Час по-късно зам.кметът на Алмати заяви, че властта си е върнала контрола на летището. Тече "антитерористична операция" срещу хулиганите, които мародерстват и разбиват банкомати. 

От 1 януари 2022 г. страната извърши пълен преход на търговията с втечнен нефтен газ (пропан бутан) чрез стоковите борси. От Министерството на енергетиката казаха, че преди преминаването към електронни платформи за търговия цената на този вид гориво е била неизгодна за производителите, тъй като се е продавало под себестойността.

Въпреки оставката на правителството от сряда вечерта и обещанието за намаляване на цените, протестите не стихнаха, а вчера се стигна до сериозни сблъсъци между граждани и силите на реда.

Протестиращи нахлуха вчера в сградата на кметството в Алмати, а малко по-късно медиите съобщиха, че няколко хиляди граждани са опитали да проникнат на територията на старата президентска резиденция в бившата столица на Казахстан и в крайна сметка са я превзели. И кметството и резиденцията са обхванати в пламъци.  Над 300 сгради са били атакувани от бунтовниците в Алмати. В момента под обсада е старата резиденция на казахстанския президент.

"Властта няма да падне, не се поддавайте на провокации" - с тези думи Токаев се обърна към народа на Казахстан снощи, който се разбунтува след Нова година срещу двойното увеличение на газа в бутилки. 

 

 

РЕАКЦИЯ

Русия призова за "диалог" в Казахстан.

"Следим отблизо събитията в братската съседна страна - се казва в изявление на руското външно министерство. - Подкрепяме мирното решаване на всички проблеми в контекста на правната и конституционната рамка и чрез диалог, а не чрез улични безредици и нарушаване на законите. Надяваме се на възможно най-скорошно нормализиране на ситуацията в страната, с която Русия е свързана чрез стратегическо партньорство и братски съюз." Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Казахстан не е поискал помощ от Кремъл. 

Ключови думи:

Казахстан, бунт

Още по темата