ООН призна, че поне 9 нейни сътрудници на Близкоизточната агенция за помощ на палестинските бежанци /БАПОР/ вероятно са участвали в терористичната атака срещу Израел на 7 октомври 2023 г. Говорителят на ООН Фархан Хак каза, че те ще бъдат уволнени.
ООН проведе вътрешно разследване срещу 19 свои сътридници, които изпълняват фактически всички хуманитарни и социални функции в сектора Газа. За 9 от тях са намерени категорични доказателства, че са съпричастни към нападението, за 9 доказателствата не са били достатъчни, а за 1 не са намерени никакви данни за участие.
Израел многократно заявяваше, че БАПОР е тясно свързана с радикалната организация Хамас, която е обявена за терористична в САЩ и Европа и която на 7 октомври 2023 г. нападна Израел, убивайки около 1200 мирни граждани, включително деца и жени. Над 250 души бяха взети за заложници. Според Израел стотици служители на БАПОР в сектора Газа са свързани с Хамас. От БАПОР отричаха обвиненията, но обещаха да проведат разследване.
През януари Израел представи в ООН доклад, че някои сътрудници на агенцията са причастни към престъпленията. Reuters съобщи, че разполага с копие от досието, в което има имена и снимки на сътрудници, които са участвали непосредствено в нападението на ХАМАС или са подпомагали групировката в дните след 7 октомври. Един от сътрудниците е помогнал за отвличането на израелска гражданка, друг е организирал транспортирането на тялото на убит израелски войник, трети са координирали движението на камионите на ХАМАС по време на нападението и доставката на оръжие. Един от сътрудниците е участвал лично в клането в кибуца Беери, където бяха убити 130 души. Една от заложниците след освобождаването си разказа, че е била държана в дома на човек, работил за БАПОР.
Шефът на БАПОР Филип Лазарини обеща разследване и уволнение на причастните към незаконната дейност сътрудници. Част от страните-членки на ООН спряха финансирането на БАПОР. Сред тях са САЩ, Австрия, Австралия, Канада, Финландия, Франция, Германия, Италия, Япония, Нидерландия и Великобритания.
Лазарини заяви, че е шокиран от спирането на финансирането, което "заплашва хуманитарната дейност на организацията в целия регион, и най-вече в ивицата Газа". "БАПОР е основната хуманитарна агенция в Газа. От нея зависи оцеляването на над 2 млн. души, много от които гладуват", подчерта той. От БАПОР заявиха, че ако финансирането не бъде възстановено, ще бъдат принудени да прекратят работата си в Близкия изток
БАПОР е създадена през 1949 г. и се занимава с подпомагане на палестинските бежанци от територията на Израел в Сирия, Ливан, сектора Газа и Западния бряг на река Йордан. Тя отговаря за организацията на образованието, здравеопазването и социалните услуги.