Медия без
политическа реклама

Полша си проси ново наказание за неподчинение на Съда на ЕС

Конституционният съд във Варшава продължава да смята, че европейското право няма върховенство над националното

22 Дек. 2021
constitutionnet.org
Конституционният съд на Полша смята, че стои по-високо от Съда на ЕС, и така изпроси санкция от 1 млн. евро дневно на своята страна

Европейската комисия започна днес още една наказателна процедура срещу Полша, защото не признава върховенството на европейското право над националното. Конституционният съд във Варшава се произнесе на 14 юли 2021 г. и 7 октомври 2021 г., че клаузи на Договорите за ЕС са несъвместими с полската конституция, и открито оспори върховенството на правото на ЕС. Полша има два месеца, за да отговори на официалното уведомително писмо от Брюксел за началото на процедурата.

Комисията смята, че "тези решения на Конституционния съд са в нарушение на общите принципи на автономия, върховенство, ефективност и еднакво прилагане на правото на Съюза и обвързващото действие на решенията на Съда на Европейския съюз". Те лишават гражданите на ЕС от пълните европейски гаранции пред полските съдилища. 

Освен това ЕК има сериозни съмнения относно независимостта и безпристрастността на Конституционния съд и счита, че той вече не отговаря на изискванията за законен съд. Назначаването в него на трима съдии през декември 2015 г. е станало в нарушение на основните правила, съставляващи неразделна част от създаването и функционирането на системата за конституционен контрол в Полша. Тежестта на това нарушение поражда разумно съмнение в съзнанието на хората относно независимостта и безпристрастността на съответните съдии. Това се вижда и от други нередности и пропуски като избора на председател и заместник-председател на Конституционния съд, което предизвика сериозни опасения относно безпристрастието на магистратите.

ВИРОГЛАВИЕ
Полша разгневи Брюксел, защото според европейското право националните съдии са също и „съдии от ЕС“. Те трябва да могат да изпълняват своите роля в прилагането на правото на ЕС и да взаимодействат със Съда на Европейския съюз. Европейската комисия заедно с други институции и държавите-членки отговаря съгласно Договорите за гарантиране на върховенството на закона като основна ценност на ЕС и за гарантиране на спазването на правото, ценностите и принципите на ЕС.

На 20 декември 2017 г. Комисията задейства процедурата по член 7, параграф 1 от Договора за ЕС за първи път срещу Полша. Комисията също така често използва своите инструменти като пазител на Договорите за решаване на въпроси, свързани с върховенството на закона в Полша чрез процедури за нарушение по член 258 от Договора за функциониране на ЕС.

На 3 април 2019 г. Комисията стартира процедура за нарушение, на основание че новият дисциплинарен режим за съдиите подкопава съдебната независимост на полските съдии и не гарантира необходимите гаранции за защита на съдиите от политически контрол, както се изисква от Съда на ЕС.  На 15 юли 2021 г. Съдът на ЕС постанови по дело C-791/19, че дисциплинарният режим за съдиите в Полша не е съвместим с правото на ЕС. Съдът уважи всички предявени от Комисията искове. Полският дисциплинарен режим подкопава съдебната независимост на полските съдии и не осигурява необходимите гаранции за защита на съдиите от политически контрол. По-специално, Дисциплинарната колегия на Върховния съд, на която е предоставена компетентност да разглежда дисциплинарни дела срещу съдии, не може да се счита за независим и безпристрастен съд, както се изисква съгласно член 19, параграф 1 от ДЕС.

На 29 април 2020 г. Комисията стартира процедура за нарушение на закона от 20 декември 2019 г. за изменение на поредица от законодателни актове, регулиращи функционирането на съдебната система в Полша. На 31 март 2021 г. Комисията реши да се оплаче от Полша пред Съда и поиска временни мерки. На 14 юли 2021 г. Съдът на ЕС наложи временни мерки на Полша, като уважи искането на Комисията по всички точки. Съдът разпореди на Полша по-специално незабавно:

- да спре действието на разпоредбите, с които Дисциплинарната колегия на Върховния съд може да издава решения за снемане на съдийски имунитет, както и по въпроси, свързани с наемането на работа, социалното осигуряване и пенсионирането на съдиите от Върховния съд;
- да спре действието на вече взети решения от Дисциплинарната колегия относно снемането на съдийския имунитет и
да суспендира разпоредбите, които възпрепятстват полските съдии да прилагат пряко правото на ЕС, защитаващо съдебната независимост, и да отправят преюдициални запитвания по такива въпроси към Съда на ЕС.
Полша не изпълни разпореждането и на 7 септември 2021 г. Комисията взе две решения.

Първо, реши да поиска от Съда на ЕС да наложи финансови санкции на Полша, за да гарантира спазването на разпореждането за временни мерки на Съда, поискано съгласно член 279 от ДФЕС (от 14 юли 2021 г.). На 27 октомври 2021 г. Съдът на ЕС наложи дневна имуществена санкция на Полша от 1 милион евро, докато разпореждането за временни мерки от 14 юли 2021 г. не бъде напълно спазено.

Второ, Комисията реши също така да изпрати официално уведомително писмо до Полша, тъй като не е взела необходимите мерки за пълно спазване на решението на Съда (от 15 юли 2021 г.), в което се установява, че полското право относно дисциплинарния режим срещу съдиите не е съвместим с правото на ЕС. Полските власти представиха своя отговор на 8 ноември 2021 г. "Този отговор в момента се анализира подробно с оглед вземане на решение за следващите стъпки", съобщават от Брюксел.

 

Още по темата