Медия без
политическа реклама

Полша подкрепи Тръмп за 5% от БВП за отбрана за страните в НАТО

Варшава е на първо място в Алианса по военни разходи, като дори изпреварва САЩ

Днес, 13:48
Полша се въоръжава до зъби през последните години.
EPA/БГНЕС архив
Полша се въоръжава до зъби през последните години.

Полша подкрепя искането на американския президент Доналд Тръмп страните от НАТО да отделят 5% от БВП за отбрана, обяви полският министър на отбраната Владислав Косиняк-Камиш пред "Файненшъл Таймс". Той допълни, че страната му "може да бъде трансатлантическата връзка между това предизвикателство, поставено от президента Тръмп, и неговото изпълнение в Европа".

Полша е членът на НАТО, който е най-близо до изпълнението на новата цел, като тази година е заделила 4,7 % от БВП за отбрана - най-високата стойност в ръководения от САЩ военен алианс.

Преди завръщането си в Белия дом този месец Тръмп засили натиска върху членовете на НАТО да увеличат разходите си за отбрана, като се има предвид, че в момента само 23 от 32-те му членове изпълняват целта от 2 процента разходи, а Италия и Испания са сред страните от ЕС, които са дори под този праг.

Косиняк-Камиш заяви, че новата цел е "важен сигнал за събуждане" за алианса. "Постигането на целта на Тръмп ще отнеме още едно десетилетие, но мисля, че той не трябва да бъде критикуван за поставянето на наистина амбициозната цел, защото в противен случай ще има някои държави, които ще продължат да обсъждат дали наистина са необходими повече разходи", каза той.

След като Русия започна пълномащабното си нахлуване в Украйна през 2022 г., Полша удвои разходите си за отбрана и поръча оръжия за милиарди долари, предимно от САЩ и Южна Корея. Министърът заяви, че правителството му не е имало друг избор предвид близостта на страната до Русия: "Купихме много, но мястото ни на картата прави инвестициите и закупуването на оборудване просто необходими".

Италия, чийто министър-председател Джорджа Мелони е в отлични отношения с бъдещата администрация на Тръмп, не е постигнала целта на НАТО. Нейното правителство признава необходимостта от по-големи разходи за отбрана, но е затруднено от дълговото бреме на страната и необходимостта от ограничаване на публичните разходи. Рим призова столиците на страните от ЕС да изключат военните разходи от изчисленията на публичния дефицит, но молбата му беше отхвърлена.

Испания е на последно място по отношение на разходите за отбрана, като по данни на НАТО през 2024 г. е заделила 1,28 % от БВП. Правителството подчертава, че армията на страната е щедър донор на войски и средства за мисиите на НАТО. Но уверенията на министър-председателя Педро Санчес, че до 2029 г. то ще постигне целта от 2 %, започват да изглеждат недостатъчни. Дори консервативната опозиция не е склонна да подкрепи по-високи разходи.

Варшава иска да използва шестмесечното ротационно председателство на ЕС, което започна на 1 януари, за да убеди другите държави членки да похарчат 100 млрд. евро от следващия общ бюджет за отбрана. Разговорите по седемгодишния бюджет, който ще започне през 2028 г., трябва да започнат тази година. Миналата година Европейската комисия предложи програма за отбранителната индустрия на стойност 1,5 млрд. евро, която Косиняк-Камиш определи като явно недостатъчна.

Като цяло засега само Полша подкрепя Тръмп за вдигането на разходите, като фактори от Германия, Франция и други страни обявиха, че няма как да се случи такова рязко вдигане на парите за отбрана. Източници от НАТО обявиха, че Алианса няма да се съобрази с предложението на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за значително увеличаване на разходите за отбрана. В същото време обаче бе дадено да се разбере, че НАТО вероятно ще се съгласи да надхвърли настоящата цел от 2 на сто.

България отделя около 2 на сто от БВП за армията, като според плановете се предвижда да достигне 2,4 на сто през 2026 г. За миналата година отделеното беше 2,18 на сто. Един-единствен път бюджетът за отбрана мина 2,5 на сто - при покупката на първите 8 F-16, за които бяха платени наведнъж близо 2,5 млрд. лв.

Ако трябва да се изпълни изискването на Тръмп, то страната ни трябва да отделя над 10 млрд. лв., което ще означава тройно повече от сега предвижданите.

Самите САЩ отделят 3,49 на сто от БВП за отбрана. Те са на второ място след Полша, която отделя близо 4 на сто, а според последни проучвания приближава 5 на сто след няколко големи сделки за придобиване на оръжие.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

НАТО, Полша, Доналд Тръмп

Още по темата